We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Floorstand XL 150kg White
SKU
7350105210167
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Floorstand XL 150kg White - Stand kit ( floor stand ) for LCD/LED TV - screen size: 42-100" - max load: 150 kg - VESA: 100x100-1000x600 mm - white
- Holds up to 150kg and VESA 1000x600
- Motorized movement for a perfect position
- A quiet electrical motor is discreetly concealed
- Optimized for any audience, standing or sitting
- Easily pass through doorways and over thresholds
- German made TENTE wheels
- A variety of accessories available
- Smart installation reduces installation time
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 100 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| SKU | 7350105210167 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Introducing the M Motorized Floorbase XL 150kg Black. This product incorporates Scandinavian design with overall features giving a softer, professional and motorized feel that fits well in corporate and meetingroom environments. The height of the often large size displays can easily be adjusted by one person via the remote control. Never has a perfect viewing angle been so easy to achieve. No technical know how or previous usage is needed to control the M Motorized Floorbase XL 150kg Black. Just set it at the height needed - and go!
Take full control of creative, presentation and collaboration workspaces with the M Motorized Floorbase XL 150kg Black. This Heavy Duty mobile stand integrates seamlessly with most large size displays and is a perfect solution for collaboration displays up to 110" or 150kg with its fully adjustable motor control. Effortless precision ergonomics allow you to focus on productivity then raise your interactive display to collaborate in presentation mode.
M Motorized Floorbase XL 150kg Black is a solution on a heavy duty base and offers an electrically adjustable highest position for monitors between 42 - 110 inch with a maximum weight of 150 kg. The monitors centre can be freely determined from from the floor; making the trolley ideal for use in meeting rooms, boardrooms and other areas where a height adjustable floorbase might be a good way to present information. In case a movable solution of the monitor is preferred, one could opt for the M Motorized Floorstand XL 150kg version.
This clean designed yet robust and stabile motorized stand prevents the touch screen from shaking when being used. The usage of heavy duty dual powered motor and makes it easy to move the screen up and down. The electrical height adjustment also makes it easy to adjust to be always on par with the audience.
Take full control of creative, presentation and collaboration workspaces with the M Motorized Floorbase XL 150kg Black. This Heavy Duty mobile stand integrates seamlessly with most large size displays and is a perfect solution for collaboration displays up to 110" or 150kg with its fully adjustable motor control. Effortless precision ergonomics allow you to focus on productivity then raise your interactive display to collaborate in presentation mode.
M Motorized Floorbase XL 150kg Black is a solution on a heavy duty base and offers an electrically adjustable highest position for monitors between 42 - 110 inch with a maximum weight of 150 kg. The monitors centre can be freely determined from from the floor; making the trolley ideal for use in meeting rooms, boardrooms and other areas where a height adjustable floorbase might be a good way to present information. In case a movable solution of the monitor is preferred, one could opt for the M Motorized Floorstand XL 150kg version.
This clean designed yet robust and stabile motorized stand prevents the touch screen from shaking when being used. The usage of heavy duty dual powered motor and makes it easy to move the screen up and down. The electrical height adjustment also makes it easy to adjust to be always on par with the audience.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,1000 x 600 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 1000 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Ergonomics | |
| Lockable wheels | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1484 - 2134 mm |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lifting speed | 35 mm/sec |
| Height adjustment type | Electric |
| Cable management | Yes |
| Base type | H-shaped |
| Remotely operated | Yes |
| Motorized | Yes |
| Design | |
| Base type | H-shaped |
| Type | Portable floor stand |
| Certification | CE |
| Product colour | White |
| Power | |
| Remotely operated | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Motorized | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1007 mm |
| Depth | 908 mm |
| Height | 1519 mm |
| Weight | 57 kg |
| Package width | 1090 mm |
| Package depth | 1230 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 63 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1090 mm |
| Package depth | 1230 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 63 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Technical details | |
| Remotely operated | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Plastic packaging weight | 1.2 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 6 kg |
| Metal packaging weight | 55.8 kg |
| Certificates | |
| Certification | CE |