We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Floormount Dual Screen incl cabinet & cam-shelf
SKU
7350073738991
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Floormount Dual Screen Incl cabinet & camerashelf 120kg Black - Stand kit ( floor stand ) for LCD/LED TV - screen size: 40" - 65" - max load: 120 kg - VESA: 200x200 - 600x400 mm - black
- Holds up to 120kg and VESA 800x400_x000D_
- Motorized movement for a perfect position_x000D_
- A quiet electrical motor is discreetly concealed_x000D_
- Optimized for any audience, standing or sitting_x000D_
- Easily pass through doorways and over thresholds_x000D_
- German made TENTE wheels_x000D_
- A variety of accessories available_x000D_
- Smart installation reduces installation time
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | 7350073738991 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
M Motorized Floormount Dual Screen Incl cabinet & camerashelf 120kg Black is a combination of products 8069+8434
Are you in the need of a motorized mobile solution that allows a single screen to be moved into many rooms ? We might just have the solution for you. This clean designed yet robust and stabile motorized mobile floorstand prevents the touch screen from shaking when being used. The usage of heavy duty dual powered motor and German made high performance wheels makes it easy to move the screen up and down and from room to room. The electrical height adjustment also makes it easy to adjust to be always on par with the audience.
Introducing the all new M Motorized Floormount 120 kg Black. This product incorporates design with rounded edges and overall features giving a softer, professional feel that fits well in corporate and classroom environments. The height of the often large size displays can easily be adjusted by one person via the remote control. Never has a perfect viewing angle been so easy to achieve. No technical know how or previous usage is needed to control the M Motorized Floorstand. Just set it at the height needed - and go!
The motor-driven height adjustment allow you to move the display up or down to a suitable height for any presentation or digital signage situation. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audience, making this product a perfect multifunctional solution for any need.
Using high quality TENTE wheels this mobile floorstand can easily pass through doorways and over thresholds. Multibrackets has incorporated a clever wheelbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications up to 800x400 with optional accessory it can hold near any large screen the market has to offer.
Are you in the need of a motorized mobile solution that allows a single screen to be moved into many rooms ? We might just have the solution for you. This clean designed yet robust and stabile motorized mobile floorstand prevents the touch screen from shaking when being used. The usage of heavy duty dual powered motor and German made high performance wheels makes it easy to move the screen up and down and from room to room. The electrical height adjustment also makes it easy to adjust to be always on par with the audience.
Introducing the all new M Motorized Floormount 120 kg Black. This product incorporates design with rounded edges and overall features giving a softer, professional feel that fits well in corporate and classroom environments. The height of the often large size displays can easily be adjusted by one person via the remote control. Never has a perfect viewing angle been so easy to achieve. No technical know how or previous usage is needed to control the M Motorized Floorstand. Just set it at the height needed - and go!
The motor-driven height adjustment allow you to move the display up or down to a suitable height for any presentation or digital signage situation. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audience, making this product a perfect multifunctional solution for any need.
Using high quality TENTE wheels this mobile floorstand can easily pass through doorways and over thresholds. Multibrackets has incorporated a clever wheelbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications up to 800x400 with optional accessory it can hold near any large screen the market has to offer.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Motorized | Yes |
| Lockable wheels | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Product colour | Black |
| Wheels | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Motorized | Yes |
| Lockable wheels | Yes |
| Plastic packaging weight | 1.14 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 3.4 kg |
| Metal packaging weight | 40.5 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1007 mm |
| Depth | 908 mm |
| Height | 1519 mm |
| Weight | 50 kg |
| Package weight | 4.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.5 kg |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Lifting speed | 35 mm/sec |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |