We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Floormount 120kg Flip White
SKU
7350073739080
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Floormount Flip 2 incl cabinet & camerashelf 120kg White - Stand kit ( floor stand ) for Samsung Flip 2 (max load 50kg) and LCD/LED screen 50"-95" (max load 120kg) - VESA: 200x200-600x400 - white
- Works with 55” Samsung Flip 2 WM55R and 65” Samsung Flip 2 WM65R_x000D_
- Motorized height adjustment in landscape and portait mode_x000D_
- Adjust to a perfect height in just seconds_x000D_
- Holds up to 120kg and VESA 800x400_x000D_
- Holds up to 50kg and VESA 400x400 with flip function_x000D_
- Aimed for meeting rooms, classrooms_x000D_
- Dual pillar design secured to both floor and wall_x000D_
- Built in Cable management & camerahslef _x000D_
- Low noise operations_x000D_
- Simple installation_x000D_
- Comes partially pre-assembled_x000D_
- Remote Control Included
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 120 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 95 " |
| Product colour | White |
| Mounting type | Floor |
| SKU | 7350073739080 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Ideal for interactive applications, mounts with electric height adjust capability create better accessibility to technology in the meeting room, boardroom or the classroom. The height adjustable solution provides 650 mm of vertical lift. Adjust the height via a push of a button l into a wanted height. With the M Motorized Floormount 120kg White you are able to do this and, just use the included remote and by a touch of a button you let the TV up to a perfect viewing position fitting a standing or sitting audience.
The M Motorized Floorstands are fully compatible with both the 55” model Samsung Flip 2 WM55R and the 65” model Samsung Flip 2 WM65R. Added you can of course use the stands with all screens that the standard VESA are compliant with. Now or later.
The new Samsung Flip 2 55” or 65” combined with our Motorized stands creates even greater possibilities than if they are used by themselves. The Samsung Flip 2 can be used for a wide range of business applications, providing embedded versatile templates. You can use the Flip as a calendar, scheduler, note or checklist board. Samsung Flip perfectly matches any business need, enabling users to utilize the display in various customized ways. The Motorized stand will make the Flip 2 set in an height and user, wheter its in portait or landscape mode, the possibilities to get a perfect position for your Flip 2 increases, and its changeable in just seconds!
The M Motorized Floorbase Flip 2 120kg White delivers an incredible combination of features into a compact and powerful system. Smooth motion, quiet operation, simple installation and great design have made this lift the choice of professionals around the EU. Popular uses in meeting rooms, classroom and other places where a height adjustable display is of essence. Popular uses in the professional market is within offices and educational sector, always keep your display in style and adjust the height when you need it!
Our M Motorized Floorbase 120kg adjusts TV´s and displays up to 60kg all at the push of a single button. Supporting VESA 200x200 300x300 400x200 400x400 and 600x400 and a height adjustability from 1210mm to 1860mm height*. The motorized height adjustable pillar is mounted to the wall and to the floor to keep the movement smooth, silent and secure. This gives even heavier screens up to 120kg a safe movement up and down. All this delivers a combination of reliability, flexible and durable experience. Of course the M Motorized Wallstand series has a built in safety protection function that automatically makes the movement go to a full stop if something blocks it.
Some added features into the 120kg model is a built in cable management that rolls into the center cabinet and an adjustable camera shelf for videoconference solutions.
*depending on where the screen is placed on the VESA brackets different start stop heights can be reached.
The M Motorized Floorstands are fully compatible with both the 55” model Samsung Flip 2 WM55R and the 65” model Samsung Flip 2 WM65R. Added you can of course use the stands with all screens that the standard VESA are compliant with. Now or later.
The new Samsung Flip 2 55” or 65” combined with our Motorized stands creates even greater possibilities than if they are used by themselves. The Samsung Flip 2 can be used for a wide range of business applications, providing embedded versatile templates. You can use the Flip as a calendar, scheduler, note or checklist board. Samsung Flip perfectly matches any business need, enabling users to utilize the display in various customized ways. The Motorized stand will make the Flip 2 set in an height and user, wheter its in portait or landscape mode, the possibilities to get a perfect position for your Flip 2 increases, and its changeable in just seconds!
The M Motorized Floorbase Flip 2 120kg White delivers an incredible combination of features into a compact and powerful system. Smooth motion, quiet operation, simple installation and great design have made this lift the choice of professionals around the EU. Popular uses in meeting rooms, classroom and other places where a height adjustable display is of essence. Popular uses in the professional market is within offices and educational sector, always keep your display in style and adjust the height when you need it!
Our M Motorized Floorbase 120kg adjusts TV´s and displays up to 60kg all at the push of a single button. Supporting VESA 200x200 300x300 400x200 400x400 and 600x400 and a height adjustability from 1210mm to 1860mm height*. The motorized height adjustable pillar is mounted to the wall and to the floor to keep the movement smooth, silent and secure. This gives even heavier screens up to 120kg a safe movement up and down. All this delivers a combination of reliability, flexible and durable experience. Of course the M Motorized Wallstand series has a built in safety protection function that automatically makes the movement go to a full stop if something blocks it.
Some added features into the 120kg model is a built in cable management that rolls into the center cabinet and an adjustable camera shelf for videoconference solutions.
*depending on where the screen is placed on the VESA brackets different start stop heights can be reached.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 100 x 200,200 x 200,200 x 300,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.41 m (95") |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1210 - 1860 mm |
| Motorized | Yes |
| Lifting speed | 35 mm/sec |
| Height adjustment type | Electric |
| Rotating | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Floor |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Design | |
| Certification | CE |
| Product colour | White |
| Power | |
| Motorized | Yes |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 688 mm |
| Depth | 171 mm |
| Height | 2170 mm |
| Weight | 43 kg |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |