We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Floorbase XL 150kg White
SKU
7350105210181
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Floorbase XL 150kg White - Stand kit ( floor stand ) for displays - screen size: 42”-100" - max load: 150 kg - VESA: 100x100-1000x600 mm - white
- Motorized movement for a perfect position
- Powerful motor holds screens up to 150kg
- VESA up to 1000x600
- Quiet electrical motor is discreetly concealed
- Optimized for any audience, standing or sitting
- Smart cabinet holds powersupply and accessories
- Ready for collaboration, camera and mediashelf included
- Comes partially preinstalled that reduces installation time
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 150 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 100 " |
| Product colour | White |
| Mounting type | Floor |
| SKU | 7350105210181 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Introducing the all new M Motorized Floorbase XL 150kg White . Are you in the need of a motorized mobile solution that allows a single screen to be moved up and down on par with the audience ? We might just have the solution for you. The usage of heavy duty dual powered motors and high-quality details makes it easy to move the screen up and down and possible to move the solution from a room to another. This stabile motorized floorstand also prevents the display or touchscreen from shaking when being used.
Multibrackets Electric Floorstands
Our fully adjustable, electric lift, mobile stands that offer convenience, flexibility, and design. Our M Motorized Floorbase XL 150kg White is no exception. This sleek, compact design is designed for a touchscreen or other display working, drafting, collaboration, and presenting.
This product incorporates Multibrackets clean design with rounded edges and overall features giving a softer, professional feel that fits well in corporate and classroom environments. The height of the often large size displays can easily be adjusted by one person via the remote control. Never has a perfect viewing angle been so easy to achieve. No technical know-how or previous usage is needed to control the M Motorized Floorbase XL 150kg White. Just set it at the height needed - and go!
Compatible with most Displays
This motorized stand integrates seamlessly with most large displays and holds displays up to 100” or a massive 150kg, see VESA pattern and weight limits to check if it matches your display below.
VESA Compliant
Horizontal: 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000
Vertical: 100, 200, 300, 400, 500, 600
Optimized for usage
With large handles and a wide stance, cabinet for holding both powercables and some accessories the M Motorized Floorbase XL 150kg White provide superior stability. A heavy duty floorbase provide stability and can be placed on nearly any surface. The compact, telescope design minimizes storage and transport requirements when power off. Its motor-driven height adjustment allows you to move the display up or down to a suitable height for any presentation or digital signage situation. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audience, making this product a perfect multifunctional solution for any need. Multibrackets has incorporated a clever floorbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications up to 1000x600 it can hold most large screens the market has to offer.
Multibrackets Electric Floorstands
Our fully adjustable, electric lift, mobile stands that offer convenience, flexibility, and design. Our M Motorized Floorbase XL 150kg White is no exception. This sleek, compact design is designed for a touchscreen or other display working, drafting, collaboration, and presenting.
This product incorporates Multibrackets clean design with rounded edges and overall features giving a softer, professional feel that fits well in corporate and classroom environments. The height of the often large size displays can easily be adjusted by one person via the remote control. Never has a perfect viewing angle been so easy to achieve. No technical know-how or previous usage is needed to control the M Motorized Floorbase XL 150kg White. Just set it at the height needed - and go!
Compatible with most Displays
This motorized stand integrates seamlessly with most large displays and holds displays up to 100” or a massive 150kg, see VESA pattern and weight limits to check if it matches your display below.
VESA Compliant
Horizontal: 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000
Vertical: 100, 200, 300, 400, 500, 600
Optimized for usage
With large handles and a wide stance, cabinet for holding both powercables and some accessories the M Motorized Floorbase XL 150kg White provide superior stability. A heavy duty floorbase provide stability and can be placed on nearly any surface. The compact, telescope design minimizes storage and transport requirements when power off. Its motor-driven height adjustment allows you to move the display up or down to a suitable height for any presentation or digital signage situation. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audience, making this product a perfect multifunctional solution for any need. Multibrackets has incorporated a clever floorbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications up to 1000x600 it can hold most large screens the market has to offer.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 1000 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Lifting speed | 35 mm/sec |
| Height adjustment type | Electric |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Floor |
| Sustainability compliance | Yes |
| Plastic packaging weight | 1.3 kg |
| Metal packaging weight | 81.7 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Paper/cardboard packaging weight | 8 kg |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Output voltage | 32 V |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1007 mm |
| Height | 1519 mm |
| Weight | 67 kg |
| Depth (max) | 90.8 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 91 kg |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |