We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Floorbase 120kg White inkl cabinet & camerashelf
SKU
7350073738595
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Floorbase Incl cabinet & camerashelf 120kg White - Stand kit ( floor stand ) for LCD/LED TV - screen size: 42-100" - max load: 120 kg - VESA: 100x100-800x400 - white
- Holds up to 120kg and VESA 800x400 (800x600 via accessory)
- Motorized movement for a perfect position
- A quiet electrical motor is discreetly concealed
- Optimized for any audience, standing or sitting
- Easily pass through doorways and over thresholds
- A smart "Hook-on design" allows display to rest in place while being secured
- Variety of accessories available
- Smart installation reduces installation time
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 100 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| SKU | 7350073738595 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
M Motorized Floorbase Incl cabinet & camerashelf 120kg White is a combination of the products M Motorized Floorstand Incl cabinet & camerashelf 120kg White - 7 350 073 736 782 and M Floorbase 60 & 120kg White - 7 350 073 738 502
The M Motorized Floorbase Incl cabinet & camerashelf 120kg White is a motorized TV stand designed to support displays up to 100" in either landscape or portrait orientation. The attractive, yet robust and functional, stand is ideal for a wide variety of applications and settings from boardrooms, training rooms and lobbies to classrooms, auditoriums or exhibition halls. Its appearance is complemented by a sturdy base with a concealed compartment to house media players and surge protectors while its internal cable management system conceals cables and cords, delivering a clean look for any application. The M Motorized Floorbase Incl cabinet & camerashelf 120kg White is a motorized solution that allows a large size display to be moved up or down just by the click on a remote ? We might just have the solution for you. This clean designed yet robust and stabile M Motorized Floorbase Incl cabinet & camerashelf 120kg White prevents the touch screen from shaking when being used. The usage of heavy duty dual powered motor and a large size stabile floorbase plate makes it easy to move the screen up and down with stabilit. The electrical height adjustment also makes it easy to adjust to be always on par with the audience.
650mm motorized height adjustability
With a good 650mm height adjustability the height of the often large size displays can easily be adjusted by one person via the remote control. Center is moving from 1086mm to 1736mm height in an instant.
The height of the often large size displays can easily be adjusted by one person via the remote control. Never has a perfect viewing angle been so easy to achieve. No technical know how or previous usage is needed to control the M Motorized Floorbase. Just set it at the height needed - and go!
The motor-driven height adjustment allow you to move the display up or down to a suitable height for any presentation or digital signage situation. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audience, making this product a perfect multifunctional solution for any need.
Multibrackets has incorporated a clever Floorbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications up to 800x400 with optional accessory it can hold near any large screen the market has to offer. With the accessory (optional) M Extension kit 600 for M Motorized 7350073737789 one can expand the VESA reach to 800x600.
The M Motorized Floorbase Incl cabinet & camerashelf 120kg White is a motorized TV stand designed to support displays up to 100" in either landscape or portrait orientation. The attractive, yet robust and functional, stand is ideal for a wide variety of applications and settings from boardrooms, training rooms and lobbies to classrooms, auditoriums or exhibition halls. Its appearance is complemented by a sturdy base with a concealed compartment to house media players and surge protectors while its internal cable management system conceals cables and cords, delivering a clean look for any application. The M Motorized Floorbase Incl cabinet & camerashelf 120kg White is a motorized solution that allows a large size display to be moved up or down just by the click on a remote ? We might just have the solution for you. This clean designed yet robust and stabile M Motorized Floorbase Incl cabinet & camerashelf 120kg White prevents the touch screen from shaking when being used. The usage of heavy duty dual powered motor and a large size stabile floorbase plate makes it easy to move the screen up and down with stabilit. The electrical height adjustment also makes it easy to adjust to be always on par with the audience.
650mm motorized height adjustability
With a good 650mm height adjustability the height of the often large size displays can easily be adjusted by one person via the remote control. Center is moving from 1086mm to 1736mm height in an instant.
The height of the often large size displays can easily be adjusted by one person via the remote control. Never has a perfect viewing angle been so easy to achieve. No technical know how or previous usage is needed to control the M Motorized Floorbase. Just set it at the height needed - and go!
The motor-driven height adjustment allow you to move the display up or down to a suitable height for any presentation or digital signage situation. The wide reach up or down makes it suitable for both a sitting or standing audience, making this product a perfect multifunctional solution for any need.
Multibrackets has incorporated a clever Floorbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications up to 800x400 with optional accessory it can hold near any large screen the market has to offer. With the accessory (optional) M Extension kit 600 for M Motorized 7350073737789 one can expand the VESA reach to 800x600.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,800 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Ergonomics | |
| Lockable wheels | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Lift | 50 cm |
| Wheels | Yes |
| Lifting speed | 35 mm/sec |
| Height adjustment type | Electric |
| Cable management | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Motorized | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Certification | CB, UL, CE |
| Product colour | White |
| Power | |
| Remotely operated | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Motorized | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1007 mm |
| Depth | 908 mm |
| Height | 1519 mm |
| Weight | 36 kg |
| Package weight | 81.5 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 81.5 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Remotely operated | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Lift | 50 cm |
| Wheels | Yes |
| Plastic packaging weight | 1.23 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 8.1 kg |
| Metal packaging weight | 72.2 kg |
| Certificates | |
| Certification | CB, UL, CE |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |