We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Dual Screen Mount 110"
SKU
7350073738168
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Dual Screen Mount 110" - Mounting component for (M Motorized Wallmount 80/160 kg - M Motorized Floorstand 80/160 kg) - steel - black epoxy - screen size: up to 110"
Category: TV Mount Accessories
| Product type | Bracket |
|---|---|
| SKU | 7350073738168 |
| EAN | 7350073738168 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Motorized Dual Screen Mount 110" is an optional accessory for the M Motorized Wallmount 80/160 kg & M Motorized Floorstand 80/160 kg
Mounting your TV or screen flat to a M Motorized Dual Screen Mount will make your digital content look great.
The Multibrackets M Motorized Dual Screen Mount allows you to put multiple screens onto one pillar of the M Motorized Wallmount 80/160 kg & M Motorized Floorstand 80/160 kg
Max screen width for different VESA configurations
VESA 400 X 400 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1270 mm
VESA 600 X 400 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1170 mm
VESA 600 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1170 mm
VESA 800 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1070 mm
VESA 1200 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 870 mm
Mounting your TV or screen flat to a M Motorized Dual Screen Mount will make your digital content look great.
The Multibrackets M Motorized Dual Screen Mount allows you to put multiple screens onto one pillar of the M Motorized Wallmount 80/160 kg & M Motorized Floorstand 80/160 kg
Max screen width for different VESA configurations
VESA 400 X 400 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1270 mm
VESA 600 X 400 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1170 mm
VESA 600 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1170 mm
VESA 800 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 1070 mm
VESA 1200 X 600 max. screen width from the centre of the display to the display edge 870 mm
| Features | |
|---|---|
| Product type | Bracket |
| Mounting type | Wall |
| Panel mounting interface | 200 x 200,600 x 1200 mm |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 140 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 24 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |