We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Drop Down TV Lift 55"-75"
SKU
7350105215247
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Drop Down TV Lift 55"-75" - ceiling mount for built-in LCD TV - White - Maxload 40kg - 200x200 to 600x600
- The ideal solution for a ceiling motorized slide down of your TV
- Supporting 55" up to 75" flat panel displays
- Rapid motorized transition
- Max screen weight capacity: 40 kg
- Remote control included
- RS232 interface
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 40 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 75 " |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | 7350105215247 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
MM Motorized Drop Down TV Lift 55"-75" is a hidden motorized ceilingmount optimized for displays between 55 and 75” size. Ideal mount for your TV installation when in need of the hidden screen solution. Often placed in bedrooms, kitchens, offices, schools or stores it can slide your screen down or up.
The M Motorized Drop Down TV Lift 55"-75" uses a rapid motorized slide down transition technique with little noise. Use the included remote control to move down or move up the TV. Multiple ceilingmounts can be controlled with one remote control, if the sensors of the ceilingmounts are close.
The M Motorized Drop Down TV Lift 55"-75" uses a rapid motorized slide down transition technique with little noise. Use the included remote control to move down or move up the TV. Multiple ceilingmounts can be controlled with one remote control, if the sensors of the ceilingmounts are close.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 600 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 180° |
| Height adjustment type | Electric |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power cable length | 2 m |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1150 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 40 kg |
| Depth (max) | 65 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 1170 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 270 mm |
| Package weight | 44 kg |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Ceiling |