We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Ceilingmount Inverted w/lid 65"-86"
SKU
7350105215261
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Ceilingmount Inverted w/lid 65"-86" - mounting kit (tilt ceilingmount) for LCD TV - cold rolled steel - screen size: 65" - 86" - max 50 kg - VESA: 200x200 to 800x800 mm - black
- The ideal solution for a ceiling motorized flip down of your TV
- Rapid motorized transition up and down folded position
- Max screen weight capacity: 50 kg
- Remote control included
- RS232 interface
- Remote control, multi-style operation, remote control / remote control / central control
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 86 " |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | 7350105215261 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Motorized Ceilingmount Inverted w/lid 65"-86" is a hidden motorized ceilingmount optimized for displays between 65" and 86” size. ideal mount for your TV installation when in need of the. Often placed in bedrooms, kitchens, offices, schools or stores it can fold your screen down or up -108° - 0°. This under the cabinet/ ceiling mount includes a locking system to keep the screen in position and is a very practical solution supporting screens both smaller and larger.
The M Motorized Ceilingmount Inverted w/lid 65"-86" uses a rapid motorized flip down transition technique with little noise. Use the included remote control to fold down or flip up the TV. Multiple ceiling mounts can be controlled with one remote control, if the sensors of the ceilingmounts are close.
Maximum height of screen is 393mm, measured from the upper VESA hole to ceiling,
The M Motorized Ceilingmount Inverted w/lid 65"-86" uses a rapid motorized flip down transition technique with little noise. Use the included remote control to fold down or flip up the TV. Multiple ceiling mounts can be controlled with one remote control, if the sensors of the ceilingmounts are close.
Maximum height of screen is 393mm, measured from the upper VESA hole to ceiling,
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum screen size | 165.1 cm (65") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 600,800 x 800 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 800 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 108° |
| Height adjustment type | Electric |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power cable length | 2 m |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2220 mm |
| Height | 1165 mm |
| Weight | 160 kg |
| Depth (max) | 144.2 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 2390 mm |
| Package depth | 1690 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 240 kg |
| Remote control included | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Ceiling |