We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Motorized Ceilingmount Inverted
SKU
7350073739585
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Motorized Ceiling Mount Inverted - mounting kit (tilt ceilingmount) for LCD TV - cold rolled steel - screen size: 32" - 70" - max 50 kg - VESA: 300x300 to 600x600 mm - white
- The ideal solution for a ceiling motorized flip down of your TV
- Supporting 32" up to 70" flat panel displays
- Rapid motorized transition -90° - +0° up and down folded position
- Up and down, up 980mm down 770mm
- Max screen weight capacity: 50 kg
- Remote control included
- Remote control, multi-style operation, remote control / remote control / central control
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 70 " |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | 7350073739585 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
M Motorized Ceilingmount Pro HD is a hidden motorized ceilingmount optimized for displays between 32 and 70” size. ideal mount for your TV installation when in need of the. Often placed in bedrooms, kitchens, offices, schools or stores it can fold your screen down or up -90° - 0°. This under the cabinet/ ceiling mount includes a locking system to keep the screen in position and is a very practical solution supporting screens both smaller and larger, 32" to 70".
The M Motorized Ceilingmount Pro uses a rapid motorized flip down transition technique with little noise. Use the included remote control to fold down or flip up the TV. Multiple ceilingmounts can be controlled with one remote control, if the sensors of the ceilingmounts are close.
Maximum height of screen is 393mm, measured from the upper VESA hole to ceiling,
The M Motorized Ceilingmount Pro uses a rapid motorized flip down transition technique with little noise. Use the included remote control to fold down or flip up the TV. Multiple ceilingmounts can be controlled with one remote control, if the sensors of the ceilingmounts are close.
Maximum height of screen is 393mm, measured from the upper VESA hole to ceiling,
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 300 x 300,400 x 400,600 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 300 x 300 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 600 mm |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 108° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Design | |
| Certification | CE |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Power | |
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power cable length | 2 m |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 832.4 mm |
| Height | 307 mm |
| Weight | 40 kg |
| Depth (max) | 36 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 420 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 50 kg |
| Remote control included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Ceiling |