We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Medical Tablet Holder Basic
SKU
7350105217975
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Medical Tablet Holder Basic - VESA mounting kit - to secure tablet to VESA mount - white
- Compatible with M Medical Monitor Arm Basic
- Sliding arms accept most tablet sizes
- Simply remove tablet from cradle when you need to go
- Can hold a tablet in portrait or landscape mode
Category: Holders
| Product colour | White |
|---|---|
| Proper use | Desk |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | 7350105217975 |
| EAN | 7350105217975 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Now you can add a tablet to a monitor arm or wallmount solution. Start securing your tablets at the point of sale, back office or a retail kiosk. Works with most tablets.
The flexible function makes this the perfect solution for places like info kiosks, interactive restaurant ordering, cafés, public signage, healthcare patient situations and public entertainment spots.
Highlights
Compatible with M Medical Monitor Arm Basic
Sliding arms accept most tablet sizes
Simply remove tablet from cradle when you need to go
Can hold a tablet in portrait or landscape mode
The flexible function makes this the perfect solution for places like info kiosks, interactive restaurant ordering, cafés, public signage, healthcare patient situations and public entertainment spots.
Highlights
Compatible with M Medical Monitor Arm Basic
Sliding arms accept most tablet sizes
Simply remove tablet from cradle when you need to go
Can hold a tablet in portrait or landscape mode
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Clamp mount |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Desk |
| Product colour | White |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate), Rubber, Steel |
| Ergonomics | |
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Maximum screen size | 37.1 cm (14.6") |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Desk |
| Product colour | White |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate), Rubber, Steel |
| Maximum screen size | 37.1 cm (14.6") |
| Plastic packaging weight | 240 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 150 g |
| Metal packaging weight | 430 g |
| System requirements | |
|---|---|
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Maximum screen size | 37.1 cm (14.6") |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 430 g |
| Package weight | 820 g |
| Aluminium content weight | 190 g |
| Steel content weight | 240 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 820 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |