We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Medical Monitor Arm Basic
SKU
7350105217944
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Medical Monitor Arm Basic - Mounting kit for LCD displays - silver - screen size: 15" - 27" - mounted to M Medical Cart Basic
- Built in cable management system
- Surface materials chosen to be simple to keep clean
- VESA 75/ 100 fits many 15"-27" monitors
- The durable hardware supports wall installation
- Supports monitors weighing from 2-8 kg
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 27 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Product colour | Silver |
| SKU | 7350105217944 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
The M Medical Monitor Arm Basic is made aluminum and its great functionality can clearly be noticed. Made to free up space and allowing positioning of your display for great productivity as well not being in the way when not needed. Tested to perform in tough environments and conditions the expected life-cycle is often much longer than of competitive brands. Now you can have a complete workstation at your fingertips and reposition it with just a touch. The M Workstations possibilities to move to a perfect position is simply unparalleled.
Reposition your LCD with ease. The ultra-flexible M Medical Monitor Arm Basic frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. Up, down, forward or back to the wall is now just a matter of choice. Finally comfort and ergonomics and economy is possible to achieve. With this product you can easily set the screen to your specific work position. By doing so you save back, neck and eyes.
Ergonomics
Using a wrongful work position for a longer time for example a computer screen that is not eye level, could cause both neck and eye strain. Long term it could cause serious back problems. Our well designed, high performance wall-mounted Workstations mounts offers a wide range of features rarely seen at this competitive price level. The arm easily adjusts allowing you to work in a more comfortable, ergonomically correct working position, sitting down or standing up.
Highlights
Built in cable management system
Surface materials chosen to be simple to keep clean
VESA 75/ 100 fits many 15"-27" monitors
The durable hardware supports wall installation
Supports monitors weighing from 2-8 kg
Reposition your LCD with ease. The ultra-flexible M Medical Monitor Arm Basic frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. Up, down, forward or back to the wall is now just a matter of choice. Finally comfort and ergonomics and economy is possible to achieve. With this product you can easily set the screen to your specific work position. By doing so you save back, neck and eyes.
Ergonomics
Using a wrongful work position for a longer time for example a computer screen that is not eye level, could cause both neck and eye strain. Long term it could cause serious back problems. Our well designed, high performance wall-mounted Workstations mounts offers a wide range of features rarely seen at this competitive price level. The arm easily adjusts allowing you to work in a more comfortable, ergonomically correct working position, sitting down or standing up.
Highlights
Built in cable management system
Surface materials chosen to be simple to keep clean
VESA 75/ 100 fits many 15"-27" monitors
The durable hardware supports wall installation
Supports monitors weighing from 2-8 kg
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Cable management | Yes |
| Plastic packaging weight | 100 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 480 g |
| Metal packaging weight | 1.9 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.9 kg |
| Aluminium content weight | 750 g |
| Steel content weight | 1.15 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 2.48 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.48 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |