We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Medical Laptop Holder Basic
SKU
7350105217968
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Medical Laptop Holder Basic - Mounting kit for notebook - silver - notebook mount
Category: Holders
| Product colour | Silver |
|---|---|
| Proper use | Notebook |
| Mobile device type | Laptop |
| SKU | 7350105217968 |
| EAN | 7350105217968 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
The M Medical Laptop Holder Basic, fits your M Medical Monitor Arm Basic perfectly.
This unique holder consists of a VESA based centerpiece and its connected holding arms that gently grab your laptop. The M Medical Laptop Holder Basic is VESA compatible, so it can be mounted onto almost any VESA specified wallmount, arm or desktopmount. However this laptop holder is designed to work with M Medical Monitor Arm Basic.
This unique holder consists of a VESA based centerpiece and its connected holding arms that gently grab your laptop. The M Medical Laptop Holder Basic is VESA compatible, so it can be mounted onto almost any VESA specified wallmount, arm or desktopmount. However this laptop holder is designed to work with M Medical Monitor Arm Basic.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Clamp mount |
| Mobile device type | Laptop |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Laptop |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Plastic packaging weight | 130 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 140 g |
| Metal packaging weight | 400 g |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 400 g |
| Package weight | 670 g |
| Aluminium content weight | 30 g |
| Steel content weight | 370 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 670 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |