We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Leg Extensions Motorized Mount 660-800 Black HD
SKU
7350073732975
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Leg Extensions Motorized Mount HD - Mounting component ( bracket ) - steel - black
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073732975 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Leg Extensions Motorized Mount 660-800 HD is an accessory to the M Motorized Mount HD series.
When using the M Motorized Mount HD series the need for a strong wall is always there. If you are uncertain of your walls capacity or you have a recognized need of dividing the weight of the screen not only to your wall but also to the floor then the M Leg Extensions Motorized Mount 660-800 HD is your accessory.
Easily attach the leg extensions to the bottom of the M Motorized Mount. Now weight is distributed on the wall and also through its legs to the floor. This makes weaker walls more usable for a wall installation. This product is highly recommended if you use a heavy screen or weak wall. After installation the same smart motorized up and down movement is reached, even with the legs attached. The legs does not interfere with the products movement at all.
Always consult a professional prior of installing the M Motorized Mount HD on the wall with or without these leg extensions.
When using the M Motorized Mount HD series the need for a strong wall is always there. If you are uncertain of your walls capacity or you have a recognized need of dividing the weight of the screen not only to your wall but also to the floor then the M Leg Extensions Motorized Mount 660-800 HD is your accessory.
Easily attach the leg extensions to the bottom of the M Motorized Mount. Now weight is distributed on the wall and also through its legs to the floor. This makes weaker walls more usable for a wall installation. This product is highly recommended if you use a heavy screen or weak wall. After installation the same smart motorized up and down movement is reached, even with the legs attached. The legs does not interfere with the products movement at all.
Always consult a professional prior of installing the M Motorized Mount HD on the wall with or without these leg extensions.
| Mounting | |
|---|---|
| Height adjustment range | 660 - 800 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product type | Extension kit |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Height adjustment range | 660 - 800 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product type | Extension kit |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Height adjustment range | 660 - 800 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Black |
| Package weight | 3.2 kg |
| Package depth | 915 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 100 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3.2 kg |
| Width | 915 mm |
| Height | 20 mm |
| Depth | 40 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Package depth | 915 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 100 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.2 kg |
| Package depth | 915 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 100 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |