We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M IR-Reciever / Transmitter Kit
SKU
7350022732315
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M IR Reciever / Transmitter Kit - Projector screen remote control - 3 buttons - infrared
Category: Projection Screen Accessories
| Product type | Remote Control |
|---|---|
| SKU | 7350022732315 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The extra remote transmitter kit from Multibrackets is an ideal companion for your motorised projection screen. All motorised screens from Multibrackets includes an RF Transmitter/ Reciever kit as standard.
This extra remote transmitter kit uses infrared connectivity (IR) and therefore works well with learnable IR master control systems like the Logitech Harmony series.
This extra remote transmitter kit uses infrared connectivity (IR) and therefore works well with learnable IR master control systems like the Logitech Harmony series.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Remote control |
| Mounting type | Wall |
| Material | Plastic |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Package width | 160 mm |
| Package weight | 500 g |
| Package height | 110 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Steel content weight | 0 g |
| Aluminium content weight | 250 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 160 mm |
| Package weight | 500 g |
| Package height | 110 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Technical details | |
| Plastic packaging weight | 230 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 20 g |
| Metal packaging weight | 250 g |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 16 cm |
| Shipping (inner) case length | 7 cm |
| Shipping (inner) case height | 11 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 530 g |