We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Height Adjustable Workstation Basic
SKU
7350105217937
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Height Adjustable Workstation Basic - Portable stand for Laptop / Notebook - height adjustable - white
- Improve your productivity by switching between sitting and standing position whilst at work
- Save your back long term as you can choose to stand up or sit down
- Provides ample of smooth vertical height adjustment
- User-friendly torque adjust holds the display weight and the rest of your work area in position with ease
- Designed for ultimate productivity in areas where less surface is available
| SKU | 7350105217937 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Own your space, move up and down while infusing your workdays with movement and ergonomics or move around thanks to high quality castors that allow smooth mobility.
Introducing an easy stand desk solution for everyone at work, or at home. Now you can convert any open space into a desk sit and stand station in a matter of seconds.
Lets start enable easy height adjustment and great ergonomics with effortless touch, at home. Once you started to use this you will never go back to an old desk again, trust us - this way of work will be addictive.
Introducing an easy stand desk solution for everyone at work, or at home. Now you can convert any open space into a desk sit and stand station in a matter of seconds.
Lets start enable easy height adjustment and great ergonomics with effortless touch, at home. Once you started to use this you will never go back to an old desk again, trust us - this way of work will be addictive.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Floor |
| Supported portable devices | Laptop |
| Number of devices supported | 1 |
| Product colour | White |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Castor wheels | Yes |
| Plastic packaging weight | 520 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 2.03 kg |
| Metal packaging weight | 6.97 kg |
| Design | |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Floor |
| Product colour | White |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Castor wheels | Yes |
| Lockable wheels | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Supported portable devices | Laptop |
| Number of devices supported | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12.4 kg |
| Package weight | 15 kg |
| Aluminium content weight | 5.22 kg |
| Steel content weight | 1.75 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 15 kg |