We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Headset Holder Wall Black
SKU
7350073731879
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Headset Holder - Mounting kit ( wall mount ) for headphones / headsets - aluminum - black - wall-mountable
- A universal & professional headphone holder - Wall version
- Made out of 100% high grade aluminum.
- Scandinavian design
- Fits on your wall.
- Universal fit, perfect for medium and small size headphones.
- Product Dimensions: 85*42*40.
- M Headset Holder Wall video
Category: Headphone/Headset Accessories
| Product type | Headphone holder |
|---|---|
| SKU | 7350073731879 |
| EAN | 7350073731879 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Headset Holder Wall provides a simple storage solution for your headset or headphones under your desk. Protect your headset from damaging falls and extra wear and tear while allowing you to display your gear. This Aluminum Headphone Wall Hanger, fits many models of Audio-Technica, Bose (example QC3, QC25, QC2, QC15) AE2, AKG, Beats (Studio, Solo, Wireless, Pro), Sennheiser, Parrot Zik, Panasonic, Sony (MDR, DJ) and many other Headphones.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Headphone holder |
| Brand compatibility | Any brand |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product type | Headphone holder |
| Package weight | 138 g |
| Brand compatibility | Any brand |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 138 g |
| Width | 40 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 34 mm |
| Package width | 40 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 95 mm |
| Weight | 37 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 138 g |
| Package width | 40 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 95 mm |
| Plastic packaging weight | 6 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 38 g |
| Metal packaging weight | 94 g |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 21 cm |
| Shipping (inner) case length | 41.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 26.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 6.5 kg |
| Products per shipping (inner) case | 100 pc(s) |