We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Gas Lift iMac Adapter
SKU
7350105213137
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Gas Lift iMac Adapter - Mounting component (mounting adapter) for iMac 24” – Aluminum - Silver
- Create an ergonomic sit & stand solution for your iMac
- Fits iMac 24” (will not work with other models check your carefully)
- Mounts your iMac 24” on a M VESA Gaslift Arm
- Easy installation - install this adapter quick and easily
| Maximum screen size | 24 " |
|---|---|
| Minimum screen size | 24 " |
| Product colour | Silver |
| SKU | 7350105213137 |
| EAN | 7350105213137 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Use selected M VESA Gas Lift arms as iMac 24” monitorarm. This unique holder consists of a iMac Adapter based centerpiece with pre-mounted grab handles that suits M VESA Gas Lift Arm Series. With M Gas Lift iMac Adapter you can always have an extra screen ready with this quick release mount already attached and exchange it fast if you ordinary screen breaks down. This is useful in fast pace environments such as trading rooms, security centers etc. M VESA Gaslift arms as iMac 24” is compatible with iMac 24”, so it can be mounted onto selected M VESA Gaslift arms. This item is especially suited for iMac users who wants to get a better posture and sit & stand possibility with their iMac 24” and accelerate productivity. Please confirm that your M VESA Gaslift Arm can support the weight of your iMac before attempting to use it.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 61 cm (24") |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Number of displays supported | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 362 g |