We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Floorstand Pro MBF1UXL 270
SKU
7350105217111
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Floorstand Pro MBF1UXL 270 - Stand for 1 display - aluminum - black - screen size: 46"-110" - mounting interface: min 100x100 - max 1000x600 mm, micro adjustable - floor-standing - wheelbased
- Wheel base
- Up to 50kg load capacity
- Smart and simple installation process
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 110 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| SKU | 7350105217111 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Floorstand Pro MBF1UXL 270 screen freestanding video wall stand makes it possible to construct video wall in prominent locations for temporary applications.
M Floorstand Pro MBF1UXL 270 screen array configuration is 1 screen high.
Based on 270cm high pillar made out of durable aluminum, the possibilities for height adjustments are very good and it is possible to provide perfect viewing angle for both a sitting and a standing audience. This movable video wall solution creates a solution that can be used for presentations, trade shows, store or office entrances.
Multibrackets Video Wall Stands are suitable if you are after a videowall in a freestanding environment. This video floor stand kit is suitable for screens up to 110” displays with a maximum weight of 50kg for display.
M Floorstand Pro MBF1UXL 270 screen array configuration is 1 screen high.
Based on 270cm high pillar made out of durable aluminum, the possibilities for height adjustments are very good and it is possible to provide perfect viewing angle for both a sitting and a standing audience. This movable video wall solution creates a solution that can be used for presentations, trade shows, store or office entrances.
Multibrackets Video Wall Stands are suitable if you are after a videowall in a freestanding environment. This video floor stand kit is suitable for screens up to 110” displays with a maximum weight of 50kg for display.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 400,400 x 600,600 x 400,1000 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 1000 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -4 - 4° |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Tilt adjustment | Yes |
| Base type | H-shaped |
| Design | |
| Base type | H-shaped |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 42.3 kg |
| Aluminium content weight | 4.3 kg |
| Steel content weight | 42.3 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 45 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 45 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Plastic packaging weight | 130 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 2.6 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Other features | |
| Wheels | Yes |