We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Floorstand Column Pro MBFSC1U 300 Fixed 600
SKU
7350105216749
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Floorstand Column Pro MBFSC1U 300 Fixed 600 - Stand for 1 display - aluminum - black - screen size: 43"-110" - mounting interface: min 100x100 - max 1600x600 mm, micro adjustable - floor-standing - floorbased
- Works with M Pro Series
- Smart and simple installation process
- Works with LG 110UM5J
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 110 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| SKU | 7350105216749 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Floorstand Column Pro MBFSC1U 300 Fixed 600 screen freestanding video wall stand makes it possible to construct video wall in prominent locations for temporary applications.
M Floorstand Column Pro MBFSC1U 300 Fixed 600 screen array configuration is 1 screen high.
Based on 180cm high pillar made out of durable aluminum, the possibilities for height adjustments are very good and it is possible to provide perfect viewing angle for both a sitting and a standing audience. This movable video wall solution creates a solution that can be used for presentations, trade shows, store or office entrances.
The Multibrackets Pro Series Video Wall Stands are suitable if you are after a videowall in a freestanding environment. As this is the Multibrackets Pro Series it’s all modular and could be rebuilt for any updated purpose after time. This video wall floor stand kit is suitable for screens up to 110” displays (example LG 110UM5J) with a maximum weight of 80kg for display. The Pro Series modular system is quick and easy to install.
M Floorstand Column Pro MBFSC1U 300 Fixed 600 screen array configuration is 1 screen high.
Based on 180cm high pillar made out of durable aluminum, the possibilities for height adjustments are very good and it is possible to provide perfect viewing angle for both a sitting and a standing audience. This movable video wall solution creates a solution that can be used for presentations, trade shows, store or office entrances.
The Multibrackets Pro Series Video Wall Stands are suitable if you are after a videowall in a freestanding environment. As this is the Multibrackets Pro Series it’s all modular and could be rebuilt for any updated purpose after time. This video wall floor stand kit is suitable for screens up to 110” displays (example LG 110UM5J) with a maximum weight of 80kg for display. The Pro Series modular system is quick and easy to install.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 400,400 x 600,600 x 400,1000 x 600,1200 x 600,1600 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 1600 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -4 - 4° |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Compatible products | Ilyama 105" Prolite LH10551UWS-B1AG LG 110UM5J & 110UM5K |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 60.8 kg |
| Aluminium content weight | 4.3 kg |
| Steel content weight | 60.8 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 65 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 65 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Compatible products | Ilyama 105" Prolite LH10551UWS-B1AG LG 110UM5J & 110UM5K |
| Plastic packaging weight | 160 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 4 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |