We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Floorbase Pro OM55N-D
SKU
7350073737352
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series - Floorbase OM55N-D - Mounting component ( mounting base ) - steel - black
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073737352 |
|---|---|
| EAN | 7350073737352 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Pro Series - Floorbase OM55N-D is an optional accessory for the OMND Stand series.
The product adds a floorbase to the standard floormount base included and can then creates a non-movable base for the M Public Display Stand.
This is ideal if the M Public Display Stand should not be drilled to its position.
The M Pro Series - Floorbase OM55N-D. Designed for public use its footprint is suitable to fit most situations in public areas where safety is of highest importance.
The product adds a floorbase to the standard floormount base included and can then creates a non-movable base for the M Public Display Stand.
This is ideal if the M Public Display Stand should not be drilled to its position.
The M Pro Series - Floorbase OM55N-D. Designed for public use its footprint is suitable to fit most situations in public areas where safety is of highest importance.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Product type | Base |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Compatibility | Samsung OM55N-D |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Floor |
| Product type | Base |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Compatibility | Samsung OM55N-D |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Compatibility | Samsung OM55N-D |
| Product colour | Black |
| Package weight | 30 kg |
| Package depth | 800 mm |
| Package width | 552 mm |
| Package height | 550 mm |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Plastic packaging weight | 180 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 2.3 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 27.5 kg |
| Width | 780 mm |
| Height | 20 mm |
| Depth | 540 mm |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 27.5 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 30 kg |
| Package depth | 800 mm |
| Package width | 552 mm |
| Package height | 550 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 30 kg |
| Package depth | 800 mm |
| Package width | 552 mm |
| Package height | 550 mm |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |