We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Floorbase 60 & 120kg Black
SKU
7350073738496
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Floorbase 60 & 120kg Black - Mounting component ( mounting base ) - steel - black
Category: Monitor Mount Accessories
The M Floorbase 60 & 120kg Black is an optional accessory for the M Motorized Floorstand 60kg & 120kg series.
The product exchanges the standard wheelbase included and can then creates a non movable base for the M Motorized Floorstand. This is ideal if the M Motorized Floorstand should not be moved out of its position.
The M Floorbase 60 & 120kg Black can make the M Motorized Floorstand meet different needs and situations. For public use its footprint can be mounted to the floor. This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
The product exchanges the standard wheelbase included and can then creates a non movable base for the M Motorized Floorstand. This is ideal if the M Motorized Floorstand should not be moved out of its position.
The M Floorbase 60 & 120kg Black can make the M Motorized Floorstand meet different needs and situations. For public use its footprint can be mounted to the floor. This is highly suitable in public areas where safety is of highest importance.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Product type | Base |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Floor |
| Product type | Base |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Floor |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Package weight | 22.4 kg |
| Package depth | 905 mm |
| Package width | 630 mm |
| Package height | 45 mm |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Plastic packaging weight | 80 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.1 kg |
| Metal packaging weight | 21.2 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 21.5 kg |
| Width | 896 mm |
| Height | 620 mm |
| Depth | 25.5 mm |
| Package weight | 22.4 kg |
| Package depth | 905 mm |
| Package width | 630 mm |
| Package height | 45 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 22.4 kg |
| Package type | Box |
| Package depth | 905 mm |
| Package width | 630 mm |
| Package height | 45 mm |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |