We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Floor to Ceiling Mount Pro MBFC2P2UHD
SKU
7350073737949
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Floor to Ceiling Mount Pro MBFC2P2UHD - Ceiling mount for LCD display, steel, 3m length, dual pole, 2 screens, single side, fixed arms, VESA Max 800x600 - screen size: 65"-100" - black
- A professional, flexible and modular product
- Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 600x400
- Integrated cable management throughout the entire solution
- Power click install for an easy, fast and safe installation
- Portrait or landscape position of screen possible
- Hardware kit included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 100 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 160 kg |
| SKU | 7350073737949 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Pro Series M Floor to Ceiling Mount Pro MBFC2P2UHD is a signage solution - ready to be installed.
The professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install and simple to maintain. Developed together with installers we added close to unlimited flexibility and versatility. Based on the Pro Series ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and create an esthetic result worth the public eye.
With its modular construction installers can tailor the MBFC2P2UHD with the clients need in mind. Possibilities to change, update and reconfigure its design and if ideas change over time Pro Series can follow
The professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install and simple to maintain. Developed together with installers we added close to unlimited flexibility and versatility. Based on the Pro Series ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and create an esthetic result worth the public eye.
With its modular construction installers can tailor the MBFC2P2UHD with the clients need in mind. Possibilities to change, update and reconfigure its design and if ideas change over time Pro Series can follow
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 160 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,400 x 400,600 x 400,800 x 600 |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 580 - 1550 mm |
| Tilt angle range | 0 - 6° |
| Height adjustment type | Manual |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Certification | CE |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 895 mm |
| Depth | 164.2 mm |
| Height | 3100 mm |
| Weight | 29.5 kg |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 29.5 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 1535 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 31.7 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 1535 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 31.7 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Plastic packaging weight | 120 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 2.1 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |