We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Floor to Ceiling Mount Pro D-Series MBFC1UD
SKU
7350073737734
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Floor to Ceiling Mount Pro D-Series MBFC1UD - Ceiling mount for LCD display, steel, 3m length, 1 screen, single side, fixed arms, VESA max 400x400 - screen size: 32"-65" - black
- A professional, flexible and modular product
- Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 600x400
- Integrated cable management throughout the entire solution
- Power click install for an easy, fast and safe installation
- Portrait or landscape position of screen possible
- Hardware kit included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| SKU | 7350073737734 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Pro Series M Floor to Ceiling Mount Pro D-Series MBFC1UD is a signage solution - ready to be installed.
The professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install and simple to maintain. Developed together with installers we added close to unlimited flexibility and versatility. Based on the Pro Series ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and create an esthetic result worth the public eye.
With its modular construction installers can tailor the MBFC1U with the clients need in mind. Possibilities to change, update and reconfigure its design and if ideas change over time Pro Series can follow.
The M Floor to Ceiling Mount Pro D-Series MBFC1UD creates a rock steady screen display solution aimed for the retail store, mall or any other public area. 50mm black, brass or chrome tubes can be tailored to fit the environment the unit is positioned in. Mount screens with tilt or fixed displays. Place them side by side and/or above each other.
This M Floor to Ceiling Mount series was designed with our Scandinavian heritage in mind and provides a clean Nordic look where each part and detail is made as simple as can be and still service its function. The result a sleek Nordic solution emphasizing quality and function by design and its material choices throughout the entire solution. Widely used in a variety of environments the unit can also be mounted floor to wall via a wall bracket accessory uniquely constructed to hold the pipe connected to the wall.
Our Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle. The Pro Series possibilities to extend tubes and add details by choice is so vast that one can tailor each solution to its location and needed function.
Multibrackets Pro Series Public Floor to Ceiling Mount ideal for any large screen digital signage application
The professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install and simple to maintain. Developed together with installers we added close to unlimited flexibility and versatility. Based on the Pro Series ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and create an esthetic result worth the public eye.
With its modular construction installers can tailor the MBFC1U with the clients need in mind. Possibilities to change, update and reconfigure its design and if ideas change over time Pro Series can follow.
The M Floor to Ceiling Mount Pro D-Series MBFC1UD creates a rock steady screen display solution aimed for the retail store, mall or any other public area. 50mm black, brass or chrome tubes can be tailored to fit the environment the unit is positioned in. Mount screens with tilt or fixed displays. Place them side by side and/or above each other.
This M Floor to Ceiling Mount series was designed with our Scandinavian heritage in mind and provides a clean Nordic look where each part and detail is made as simple as can be and still service its function. The result a sleek Nordic solution emphasizing quality and function by design and its material choices throughout the entire solution. Widely used in a variety of environments the unit can also be mounted floor to wall via a wall bracket accessory uniquely constructed to hold the pipe connected to the wall.
Our Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle. The Pro Series possibilities to extend tubes and add details by choice is so vast that one can tailor each solution to its location and needed function.
Multibrackets Pro Series Public Floor to Ceiling Mount ideal for any large screen digital signage application
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Certification | CE |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 490 mm |
| Depth | 174 mm |
| Height | 3000 mm |
| Weight | 9.6 kg |
| Aluminium content weight | 1.3 kg |
| Steel content weight | 9.6 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 196 mm |
| Package depth | 1551 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 10.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 196 mm |
| Package depth | 1551 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 10.4 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Plastic packaging weight | 50 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 800 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |