We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Flexarm Pro Extenderkit 1200x900
SKU
7350073735501
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Extender Kit Push HD 1200x900 - Mounting component ( extension brackets ) for LCD / LED panel - black - screen size: 55" - 110" - mounting interface: 1200/900/800/600 x 900/800/600 mm - wall-mountable
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073735501 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
If you need to extend the VESA spec of the M Universal Flexarm Pro 125kg Super Duty to 1200x900 this bracket is needed.
Note: This is an extender kit. Flexarm is not included.
This extender kit fits articles
M Universal Flexarm Pro 125kg Super Duty Plus - 7 350 073 73 2616
M Universal Flexarm Pro 125kg Super Duty - 7 350 073 73 3354
Note: This is an extender kit. Flexarm is not included.
This extender kit fits articles
M Universal Flexarm Pro 125kg Super Duty Plus - 7 350 073 73 2616
M Universal Flexarm Pro 125kg Super Duty - 7 350 073 73 3354
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Product type | Extension kit |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Minimum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 125 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 600,400 x 800,400 x 900,600 x 600,600 x 800,600 x 900,800 x 400,800 x 600,800 x 800,900 x 600,900 x 800,900 x 900,1200 x 600,1200 x 800,1200 x 900 |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Wall |
| Product type | Extension kit |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Minimum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 125 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 600,400 x 800,400 x 900,600 x 600,600 x 800,600 x 900,800 x 400,800 x 600,800 x 800,900 x 600,900 x 800,900 x 900,1200 x 600,1200 x 800,1200 x 900 |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Package weight | 4.3 kg |
| Package depth | 910 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 80 mm |
| Maximum weight capacity | 125 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 600,400 x 800,400 x 900,600 x 600,600 x 800,600 x 900,800 x 400,800 x 600,800 x 800,900 x 600,900 x 800,900 x 900,1200 x 600,1200 x 800,1200 x 900 |
| Plastic packaging weight | 16 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 100 g |
| Metal packaging weight | 4.18 kg |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.3 kg |
| Package type | Box |
| Package depth | 910 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 80 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 4.3 kg |
| Package depth | 910 mm |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 80 mm |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |