We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Extension kit 600 for M Motorized Floorstand 60/90/120kg
SKU
7350073737789
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Extension kit 600 for M Motorized Floorstand 60kg and 120kg - Mounting component ( extension brackets ) for LCD / LED panel - black - VESA: max 800x600
- Compatible with Multibrackets Floorstand 60 and 120kg that holds a standard vertical mounting pattern of 400mm
- Adapter arms are suitable for various displays up to VESA 800 x 600mm mounting pattern
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073737789 |
|---|---|
| EAN | 7350073737789 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
M Extension kit 600 for M Motorized Floorstand 60kg and 120kg. Increase your Motorized Floorstands compatibility with additional VESA specifications. This low VESA adapter rail solution hanldes displays with up to 800 x 600mm mounting patterns.
This ultra thin and superstrong design also minimizes the overall install depth its ingenious design.
This ultra thin and superstrong design also minimizes the overall install depth its ingenious design.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Extension kit |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Panel mounting interface | 800 x 600 mm |
| Product colour | Black, White |
| Features | |
| Product type | Extension kit |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Panel mounting interface | 800 x 600 mm |
| Product colour | Black, White |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Product colour | Black, White |
| Package weight | 700 g |
| Package depth | 40 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package height | 65 mm |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Panel mounting interface | 800 x 600 mm |
| Plastic packaging weight | 10 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 100 g |
| Metal packaging weight | 590 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Width | 40 mm |
| Height | 175 mm |
| Depth | 10 mm |
| Package weight | 700 g |
| Package depth | 40 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package height | 65 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Packaging data | |
| Package weight | 700 g |
| Package type | Box |
| Package depth | 40 mm |
| Package width | 240 mm |
| Package height | 65 mm |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 21.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 26.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 28.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 14.6 kg |
| Products per shipping (inner) case | 20 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 90 pc(s) |