We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Extension Adapter for Samsung Flip 2 - 65", Black
SKU
7350073739950
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Extension Adapter for Samsung Flip 2 - 65", Black (WM65R) - Mounting component ( 2 extender arms ) – black
Category: TV Mount Accessories
| Product type | Flat panel mount arm |
|---|---|
| SKU | 7350073739950 |
| EAN | 7350073739950 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
M Extension Adapter for Samsung Flip 2 - 65" (WM65R) allows you to enrich the functionality of the M VESA Wallmount Flip 200/300/400 fitting large size or non optimized screens with VESA hole pattern placed higher up than normal on the screens back. M Extension Adapter for Samsung Flip 2 - 65" (WM65R) works with both the M VESA Wallmount Flip 200/300/400 from Multibrackets. The Extender kit is assisting users who have a large screen size for their table stand, or if the VESA holes are placed high up on the screen backside. Both situations where the screen would need to be moved to a higher position.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Flat panel mount arm |
| Panel mounting interface | 400 x 600 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Product colour | Black |
| Compatibility | M VESA Wallmount Flip 200/300/400 Black (7802) M VESA Wallmount Flip 200/300/400 White (9059) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 670 mm |
| Package weight | 1 kg |