We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Extender Kit Push SD 600x600
SKU
7350073736492
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Extender Kit Push SD 600x600 - Mounting component ( extension brackets ) for LCD / LED panel - black - screen size: 50" - 110" - mounting interface: 600 x 600 mm - wall-mountable
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073736492 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
If you need to extend the VESA spec of the M Public Video Wall Mount Push SD 150kg Max to 600x600 this bracket is needed. Made out of a steel structure, these extenders are made for VESA 400X400 and painted with epoxy powders.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Product type | Extension kit |
| Maximum screen size | 127 cm (50") |
| Minimum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 400,600 x 600 mm |
| Compatibility | M Public Video Wall Mount Push SD 150kg Max |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Wall |
| Product type | Extension kit |
| Maximum screen size | 127 cm (50") |
| Minimum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 400,600 x 600 mm |
| Compatibility | M Public Video Wall Mount Push SD 150kg Max |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Package type | Box |
| Compatibility | M Public Video Wall Mount Push SD 150kg Max |
| Product colour | Black |
| Package weight | 7 kg |
| Package depth | 640 mm |
| Package width | 640 mm |
| Package height | 50 mm |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 400,600 x 600 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.3 kg |
| Width | 640 mm |
| Height | 640 mm |
| Depth | 40 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Package depth | 640 mm |
| Package width | 640 mm |
| Package height | 50 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 7 kg |
| Package type | Box |
| Package depth | 640 mm |
| Package width | 640 mm |
| Package height | 50 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per shipping (inner) case | 1 pc(s) |