We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Extender kit Push HD 800x400
SKU
7350073730582
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Extender Kit Push HD - Mounting component ( extension brackets ) for LCD / LED panel - black - screen size: 40" - 70" - mounting interface: 600 x 400 or 800 x 400 mm - wall-mountable
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073730582 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
If you need to extend the VESA spec of the M Public Video Wall Mount Push HD to 600x400 or 800x400 in landscape mode or 400x600 in portrait mode, this bracket is needed.
Made out of a steel structure, these extenders are made for max VESA 800X400 and painted with epoxy powders.
Made out of a steel structure, these extenders are made for max VESA 800X400 and painted with epoxy powders.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Product type | Extension kit |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 600,400 x 800,600 x 400,800 x 400 |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Wall |
| Product type | Extension kit |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 600,400 x 800,600 x 400,800 x 400 |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Package weight | 1.2 kg |
| Package depth | 430 mm |
| Package width | 860 mm |
| Package height | 430 mm |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Panel mounting interface | 400 x 600,400 x 800,600 x 400,800 x 400 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.1 kg |
| Package weight | 1.2 kg |
| Package depth | 430 mm |
| Package width | 860 mm |
| Package height | 430 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.2 kg |
| Package depth | 430 mm |
| Package width | 860 mm |
| Package height | 430 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per shipping (inner) case | 1 pc(s) |