We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Extender Cable 1,5m Motorized Mount 160 kg SD
SKU
7350073731299
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Extender Cable - Remote control extension cable - 8 pin DIN (M) - to - 8 pin DIN (F) - 1.5 m - white
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073731299 |
|---|---|
| EAN | 7350073731299 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This extender cable is designed to be used as an accessory to the M Motorized Floorstand HD series.
If using the M Motorized Floorstand HD combined with a large format LCD or LED the wallremote cables are sometimes not long enough to handle extra wide screens.
To be able to place the remote at a perfect locataion for the enduser an extension cable to the wall remote is needed.
The M Extender Cable 1,5m Motorized Mount SD makes even better reach possible with its 1,5meter long reach. Now almost any screen can be used and you can place your wall remote near any place you might think convenient for optimizing usage.
This version is suitable for the M Extender Cable 1,5m Motorized Mount 160 kg HD. If you need the extension cable for the 80kg version there is an alternative version of extender cable
If using the M Motorized Floorstand HD combined with a large format LCD or LED the wallremote cables are sometimes not long enough to handle extra wide screens.
To be able to place the remote at a perfect locataion for the enduser an extension cable to the wall remote is needed.
The M Extender Cable 1,5m Motorized Mount SD makes even better reach possible with its 1,5meter long reach. Now almost any screen can be used and you can place your wall remote near any place you might think convenient for optimizing usage.
This version is suitable for the M Extender Cable 1,5m Motorized Mount 160 kg HD. If you need the extension cable for the 80kg version there is an alternative version of extender cable
| Mounting | |
|---|---|
| Compatibility | M Motorized Wallmount 160 kg HD, Floorstand 160 kg HD |
| Product colour | White |
| Features | |
| Compatibility | M Motorized Wallmount 160 kg HD, Floorstand 160 kg HD |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Compatibility | M Motorized Wallmount 160 kg HD, Floorstand 160 kg HD |
| Product colour | White |
| Package weight | 400 g |
| Package depth | 115 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 105 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 300 g |
| Width | 70 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 70 mm |
| Package weight | 400 g |
| Package depth | 115 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 105 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Package weight | 400 g |
| Package depth | 115 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 105 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |