We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Easy Stand Dual Monitor Mount Black
SKU
7350073733187
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Easy Stand Dual Monitor Mount Black - Optional Mounting kit for M Easy Stand - dual LED panel - black - VESA 75x75 & 100x100, screen size: < 30" - height adjustable, table-top
- Switch between a sitting or standing position in a matter of seconds
- Keep your monitor in perfect viewing position. Tilted, pivoted and/ or angled
- Scandinavian design
- Single and Dual monitor solutions available
- Cable management included
- Tested to keep the product working way beyond its natural lifecycle - Highest quality lift technology used
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073733187 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Welcome to a new way of work life. Spending full working days sitting behind a desk can create health issues, short or long term.
The M Easy Stand converts any tabletop into a healthy sit and stand desk. Adjust your work position anytime you feel with little or no hassle.
Finally a solution that is as fast and easy to use as the person who uses it. When seated the work surface is tight to your desktop, with little or no difference from how you work today. Use the release handle and the work surface is raised and stopped where the user finds it in a good position and there locked. Work can continue. With its space efficient footprint and very repositioning technology this is a clear alternative to a standard motorized table which is slow
The M Easy Stand use premium materials all in a clean Nordic design and one of the most flexible and elegant stands of its kind. The back pillar of the Workstation enables easy height adjustment of both screen and keyboard table.
Since the movement is very flexible it makes the M Easy Stand well suited to match users of near any height. As the monitor follows the user when a new work position is in place there are vast adjustment possibilities for the monitor to tilt, angle or even turn it into a pivot position.
The M Easy Stand converts any tabletop into a healthy sit and stand desk. Adjust your work position anytime you feel with little or no hassle.
Finally a solution that is as fast and easy to use as the person who uses it. When seated the work surface is tight to your desktop, with little or no difference from how you work today. Use the release handle and the work surface is raised and stopped where the user finds it in a good position and there locked. Work can continue. With its space efficient footprint and very repositioning technology this is a clear alternative to a standard motorized table which is slow
The M Easy Stand use premium materials all in a clean Nordic design and one of the most flexible and elegant stands of its kind. The back pillar of the Workstation enables easy height adjustment of both screen and keyboard table.
Since the movement is very flexible it makes the M Easy Stand well suited to match users of near any height. As the monitor follows the user when a new work position is in place there are vast adjustment possibilities for the monitor to tilt, angle or even turn it into a pivot position.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Bracket |
| Angle of rotation | 180° |
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -25 - 25° |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Bracket |
| Angle of rotation | 180° |
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -25 - 25° |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Technical details | |
| Angle of rotation | 180° |
| Product colour | Black |
| Package weight | 2.7 kg |
| Package depth | 920 mm |
| Package width | 510 mm |
| Package height | 290 mm |
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -25 - 25° |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.9 kg |
| Width | 860 mm |
| Height | 112 mm |
| Depth | 102 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Package depth | 920 mm |
| Package width | 510 mm |
| Package height | 290 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.7 kg |
| Package depth | 920 mm |
| Package width | 510 mm |
| Package height | 290 mm |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 52 cm |
| Shipping (inner) case length | 93.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 87 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 8.1 kg |
| Products per shipping (inner) case | 3 pc(s) |