We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Display Stand 180 Single Silver
SKU
7350073730636
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Display Stand 180 Single - Stand for LCD display - aluminum - silver - screen size: 32" - 63" - VESA: 200x200 to 700x400 mm
- Sleek Nordic design
- Aluminum heavy duty, light weight construction with steel legs
- Present digital content wherever you want it
- Easy to assemble and install
- Easily roll the display stand through standard size doorways and thresholds
- 180cm height perfect for seated and standing audiences
- Optional: Camera holder, Shelves etc
- Comes in silver and black
- Has a built in Anti theft system for an optional pad lock
- NOTE: Does not have 220V (See M Public Display Stand Series)
- NOTE: Does not have landscape and portrait rotation (See M Public Display Stand Series)
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 63 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| SKU | 7350073730636 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Display Stand 180 Single Silver is the entry level floor stand from Multibrackets and one of the most flexible and multifunctional display stands of its kind. With the 180cm height the floor stand is useful for both for conference rooms and other situations where the viewers are sitting down or standing up.
When developed much emphasize has been put into the stability and overall quality of the display stand, both when put in place but also when in movement, with wheels included as standard. This means the series is very easy to move around. This makes it a perfect partner for use in public environments such as conference rooms, class rooms or hospitals.
The M Multibrackets Display Stand has many accessories like shelves, camera holder etc and thanks to the Multibrackets Anti-theft system, M Multibrackets Display Stand 180 Silver can lock the screen to the display stand.
When developed much emphasize has been put into the stability and overall quality of the display stand, both when put in place but also when in movement, with wheels included as standard. This means the series is very easy to move around. This makes it a perfect partner for use in public environments such as conference rooms, class rooms or hospitals.
The M Multibrackets Display Stand has many accessories like shelves, camera holder etc and thanks to the Multibrackets Anti-theft system, M Multibrackets Display Stand 180 Silver can lock the screen to the display stand.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,700 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 700 x 400 mm |
| Maximum screen size | 160 cm (63") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Base type | H-shaped |
| Design | |
| Base type | H-shaped |
| Type | Portable floor stand |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 940 mm |
| Depth | 820 mm |
| Height | 1901.5 mm |
| Weight | 16.5 kg |
| Package width | 460 mm |
| Package depth | 1670 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 23.7 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 460 mm |
| Package depth | 1670 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 23.7 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Plastic packaging weight | 45 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 3 kg |
| Metal packaging weight | 20.1 kg |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |