We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Display Stand 180 Floorbase B2B Silver
SKU
7350022739895
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Display Stand 180 Floorbase B2B White - Stand for LCD / LED panel - aluminum, steel - white - screen size: 24" - 65" - VESA: 75x75 to 700x400 mm - floor-standing
- Sleek Nordic design in pitch White matte finish
- Double screen back to back installation
- Aluminum heavy duty, light weight pillar construction with solid steel floorbase plate
- Present digital content wherever you want it
- Easy to assemble and install
- 180cm height perfect for seated and standing audiences
- Optional: Camera holder, Shelves etc
- Available in silver and White colors
- Has a built in Anti theft system for an optional pad lock
Category: Signage Display Mounts
| SKU | 7350022739895 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Multibrackets M Display Stand 180 Floorbase B2B White is the entry level floor stand from Multibrackets and one of the most flexible and multifunctional display stands of its kind. With the 180cm height the floor stand is useful for both for office and public installations like conference halls and other situations where the viewers are sitting down or standing up.
When developed much emphasize has been put into the stability and overall quality of the display stand, the floorbase plate is one solid peiece of metal creating good looks and great stability. This makes it a perfect partner for use in home environments as well as public environments such as conference rooms, class rooms or hospitals.
The M Display Stand 180 Floorbase B2B White has many accessories* like shelves, camera holder etc and thanks to the Multibrackets Anti-theft system, M Multibrackets Display Stand 180 Silver can lock the screen to the display stand. So don´t just get any floor stand, but one with a more versatile usage area.
NOTE: Does not have 220V (See M Public Display Stand Series)
NOTE: Does not have landscape and portrait rotation (See M Public Display Stand Series)
When developed much emphasize has been put into the stability and overall quality of the display stand, the floorbase plate is one solid peiece of metal creating good looks and great stability. This makes it a perfect partner for use in home environments as well as public environments such as conference rooms, class rooms or hospitals.
The M Display Stand 180 Floorbase B2B White has many accessories* like shelves, camera holder etc and thanks to the Multibrackets Anti-theft system, M Multibrackets Display Stand 180 Silver can lock the screen to the display stand. So don´t just get any floor stand, but one with a more versatile usage area.
NOTE: Does not have 220V (See M Public Display Stand Series)
NOTE: Does not have landscape and portrait rotation (See M Public Display Stand Series)
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 61 cm (24") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 700 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Design | |
| Base type | Floor plate |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Product colour | White |
| Anti-theft function | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 1840 mm |
| Package depth | 480 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 43.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Base type | Floor plate |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Floor |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Easy to install | Yes |
| Plastic packaging weight | 45 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 3.5 kg |
| Metal packaging weight | 40 kg |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 1840 mm |
| Package depth | 480 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 43.5 kg |