We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Display Stand 180 Black Floorbase, Flight Case
SKU
7350073731084
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Display Stand 180 Flight Case Single w. Floorbase - Stand for LCD / LED panel - aluminum - black - screen size: 32" - 55" - mounting interface: up to 700 x 400 mm - floor-standing
- Ready and packed to go - anywhere!
- Perfect height for seated and standing audiences
- Ultra fast assembly & disassemble
- Integrated cable management
- Portrait or landscape compatible
- Adjustable flat panel height
- Flight case
- Flip open door with heavy duty fittings
- Heavy Duty plywood with black scratch resistant laminate
- Foam Lined
- Built in Pull Out Handle for Easy Mobility
- Recessed Corner Wheels
- Recessed Flip Handles
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 55 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| SKU | 7350073731084 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Display Stand 180 Flight Case Single is a unique solution targeting audiences anywhere. Delivered in a wheel based flight case and holding screens up to 55" or 60 Kgs it is built to last. If you need a floor stand with fast assembling and easy to disassemble this might just be the product you need.
With the market for floor stands growing the need for a high quality affordable and installer friendly floor stand that is fast to install in any place or occasion is needed.
This is a solution perfect for rental purposes or any other occasion where fast assembly/ disassembly is needed. As with all our Display stands the Flight Case Edition is built upon a strong aluminum pillar.
All peripherals needed to assemble this unit is neatly packed into the flight case. We even put in some extra products if some items are lost when the product is moved from location to location.
The pillar has built in cable management, making any audio or data cables disappear into the pillar itself.The screen can be mounted portrait or landscape. This makes the M Display Stand 180 Flight Case Single usable for any occasion that one might need.
With the market for floor stands growing the need for a high quality affordable and installer friendly floor stand that is fast to install in any place or occasion is needed.
This is a solution perfect for rental purposes or any other occasion where fast assembly/ disassembly is needed. As with all our Display stands the Flight Case Edition is built upon a strong aluminum pillar.
All peripherals needed to assemble this unit is neatly packed into the flight case. We even put in some extra products if some items are lost when the product is moved from location to location.
The pillar has built in cable management, making any audio or data cables disappear into the pillar itself.The screen can be mounted portrait or landscape. This makes the M Display Stand 180 Flight Case Single usable for any occasion that one might need.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Panel mounting interface | 700 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 700 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 1800 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Package width | 465 mm |
| Package depth | 1890 mm |
| Package height | 640 mm |
| Package weight | 85.5 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package width | 465 mm |
| Package depth | 1890 mm |
| Package height | 640 mm |
| Package weight | 85.5 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Metal packaging weight | 36 kg |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |