We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Display Mount Single Screen Black
SKU
7350073730797
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Display Single Screen VESA Mount Black - Mounting component ( mount ) for LCD display - black - stand mountable
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073730797 |
|---|---|
| EAN | 7350073730797 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Public Display Stand Single Screen is an optional accessory for the M Public Display stands of various heights.
Mounting your TV or screen flat to a M Public Display Stand will make your digital content look great.
The Multibrackets Public Display Stand Single Screen Mount allows you to put multiple screens onto one pillar of the M Public Display Stand Series.
Are you in the need of an under table or counter mounted TV or display? The M VESA Flip Down is the ideal mount for your TV installation if an under the counter installation is wanted. Often placed in kitchens, offices, schools or stores it can fold your screen down or up -90° - 0°. This under the cabinet / ceiling mount includes a locking system to keep the screen in position and is a very practical solution supporting screens both smaller and larger, 15" to 37".
The M VESA Flip Down is the ideal choice when you want a TV in a location where space is needed or a TV function is needed only from time to time, or for pure aesthetic reasons.
The mounts arm length is easily adjusted to the size of your TV and will hold your flat panel safely in place and quickly fold down in position. The mount also includes a locking mechanism to safely lock your flat screen in place a while traveling, thus minimizing fatigue and vibration.
The flip down uses a rapid flip down transition technique and when in down folded position the TV can also swivel in both left and right directions. Multiple viewing positions is that way possible to achieve.
Mounting your TV or screen flat to a M Public Display Stand will make your digital content look great.
The Multibrackets Public Display Stand Single Screen Mount allows you to put multiple screens onto one pillar of the M Public Display Stand Series.
Are you in the need of an under table or counter mounted TV or display? The M VESA Flip Down is the ideal mount for your TV installation if an under the counter installation is wanted. Often placed in kitchens, offices, schools or stores it can fold your screen down or up -90° - 0°. This under the cabinet / ceiling mount includes a locking system to keep the screen in position and is a very practical solution supporting screens both smaller and larger, 15" to 37".
The M VESA Flip Down is the ideal choice when you want a TV in a location where space is needed or a TV function is needed only from time to time, or for pure aesthetic reasons.
The mounts arm length is easily adjusted to the size of your TV and will hold your flat panel safely in place and quickly fold down in position. The mount also includes a locking mechanism to safely lock your flat screen in place a while traveling, thus minimizing fatigue and vibration.
The flip down uses a rapid flip down transition technique and when in down folded position the TV can also swivel in both left and right directions. Multiple viewing positions is that way possible to achieve.
| Mounting | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Product type | Bracket |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 50 x 50,75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,700 x 400 |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Height adjustment | Yes |
| Product type | Bracket |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 50 x 50,75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,700 x 400 |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Height adjustment | Yes |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Package weight | 5.1 kg |
| Package depth | 720 mm |
| Package width | 250 mm |
| Package height | 65 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 50 x 50,75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,700 x 400 |
| Plastic packaging weight | 40 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 2 kg |
| Metal packaging weight | 3.06 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3 kg |
| Width | 850 mm |
| Height | 550 mm |
| Package weight | 5.1 kg |
| Package depth | 720 mm |
| Package width | 250 mm |
| Package height | 65 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.1 kg |
| Package type | Box |
| Package depth | 720 mm |
| Package width | 250 mm |
| Package height | 65 mm |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 60 pc(s) |