We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Deskmount XL White
SKU
7350105210136
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Deskmount XL White - Desk mount for LCD display- screen size: 32"-55" - white
- Handles large size displays 32-55”
- Ultra slim and space saving
- Three stage height adjustment
- Built in cable management
- Detachable VESA plate
- Elegantly designed back coverplate
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 35 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | White |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350105210136 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Introducing the M Deskmount XL White. This is a height adjustable tabletop mount for large size displays with an ultra slim design. With the increasing demand for large size displays and video conference equipment and more focus on collaborative working, we introduced the M Deskmount XL White. Easily Mount 32"-55" Monitors or TVs to a Multimedia Table for Use in Conferences, Displays or Presentations. With support of interactive displays, and other large size displays our mounts can attach quickly to most any surface and support for video conferences or training, group discussions or presentations in offices, especially in huddle rooms. Rear back hides hardware for a clean look.
Your new collaboration partner at the end of your meetingroom table
Easily Mount 32"-55" Monitors or TVs to a Multimedia Table for Use in Conferences, Displays or Presentations. Mount your display weighing up to 35kg to your table with the M Deskmount XL White to boost your productivity and provide optimal collaborative environment. With the detachable VESA plate, our tabletop mount also comes with 3 levels of height adjustment at 430mm, 480mm or 530mm. Ultra-slim design maximizes workspace and rear back hides hardware for a clean look that blends with the décor. Cable management ensures a clutter-free worksurface. With its backcover plate and built in cable management one can be sure that when seen from the backside the installation looks clean and professional.
Perfect for large displays at your worksdesk
The M Deskmount XL White is also a perfect partner for a user of larger monitors up to 55" when in a need of a powerful, stable and well balanced installation in a tiny space. One can also install this product side by side to create a simple but efficient monitor wall on the desk or workspace. If you are in need of a strong stand for large size single monitors, the M Deskmount XL White could be your choice.
Your new collaboration partner at the end of your meetingroom table
Easily Mount 32"-55" Monitors or TVs to a Multimedia Table for Use in Conferences, Displays or Presentations. Mount your display weighing up to 35kg to your table with the M Deskmount XL White to boost your productivity and provide optimal collaborative environment. With the detachable VESA plate, our tabletop mount also comes with 3 levels of height adjustment at 430mm, 480mm or 530mm. Ultra-slim design maximizes workspace and rear back hides hardware for a clean look that blends with the décor. Cable management ensures a clutter-free worksurface. With its backcover plate and built in cable management one can be sure that when seen from the backside the installation looks clean and professional.
Perfect for large displays at your worksdesk
The M Deskmount XL White is also a perfect partner for a user of larger monitors up to 55" when in a need of a powerful, stable and well balanced installation in a tiny space. One can also install this product side by side to create a simple but efficient monitor wall on the desk or workspace. If you are in need of a strong stand for large size single monitors, the M Deskmount XL White could be your choice.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 440 - 540 mm |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Desk |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Plastic packaging weight | 50 g |
| Metal packaging weight | 7.95 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.2 kg |
| Design | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Product colour | White |
| Anti-theft function | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Height | 460 mm |
| Weight | 7.95 kg |
| Depth (max) | 92.4 cm |
| Aluminium content weight | 7.95 kg |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |