We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Deskmount Column Pro MBDM4x2U
SKU
7350105215964
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series - M Deskmount Column Pro 4x2 MBDM4x2U - black
Category: Monitor Mounts & Stands
| Product colour | Black |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350105215964 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Deskmount Column Pro 4x2 MBDM4x2U is a product made to install a desktop mount on a rail based solution. This setup enables you to adjust your multiple monitors on both height and sideways to increase ergonomic variance of your desk and to increase productivity.
The vast selection and combinations of products from Multibrackets was designed to be heavy duty, simple to install and create a servicing position that makes your signage displays easily accessible for maintenance and work, without having to dismantle the display.
The vast selection and combinations of products from Multibrackets was designed to be heavy duty, simple to install and create a servicing position that makes your signage displays easily accessible for maintenance and work, without having to dismantle the display.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 8 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -6 - 6° |
| Angle of rotation | 360° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Plastic packaging weight | 120 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.2 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1045 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 130 mm |
| Weight | 24.7 kg |
| Aluminium content weight | 11 kg |
| Steel content weight | 24.7 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 26 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 26 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |