We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Deskmount Column Pro MBDM3X2U
SKU
7350105215551
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series - M Deskmount Column Pro 3x2 MBDM3x2U - silver
Category: Monitor Mounts & Stands
| Product colour | Black,Silver |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350105215551 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Pro Series - M Deskmount Column Pro 3x2 MBDM3x2U is a product from for M Pro Series to install a desktop mount on a rail based solution. This setup enables you to adjust your multiple monitors on both height and sideways to increase ergonomic variance of your desk and to increase productivity.
The vast selection and combinations of Pro Series from Multibrackets was designed to be heavy duty, simple to install and create a servicing position that makes your signage displays easily accessible for maintenance and work, without having to dismantle the display.
MB Pro Series is design protected by Multibrackets.
The vast selection and combinations of Pro Series from Multibrackets was designed to be heavy duty, simple to install and create a servicing position that makes your signage displays easily accessible for maintenance and work, without having to dismantle the display.
MB Pro Series is design protected by Multibrackets.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 6 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -6 - 6° |
| Angle of rotation | 360° |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black, Silver |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black, Silver |
| Plastic packaging weight | 80 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 960 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1045 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 17 kg |
| Aluminium content weight | 6.2 kg |
| Steel content weight | 17 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |