We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Deskmount Column Pro MBDM3x1U
SKU
7350105215957
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Pro Series - M Deskmount Column Pro 3x1 MBDM3x1U - black
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 30 kg |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350105215957 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Deskmount Column Pro 3x1 MBDM3x1U is a product made for installing desktop mount on a rail based solution. This setup enables you to adjust your multiple monitors on both height and sideways to increase ergonomic variance of your desk and to increase productivity.
The vast selection and combinations of products from Multibrackets was designed to be heavy duty, simple to install and create a servicing position that makes your signage displays easily accessible for maintenance and work, without having to dismantle the display.
The vast selection and combinations of products from Multibrackets was designed to be heavy duty, simple to install and create a servicing position that makes your signage displays easily accessible for maintenance and work, without having to dismantle the display.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 10 kg |
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -6 - 6° |
| Angle of rotation | 360° |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Plastic packaging weight | 40 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 900 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1045 mm |
| Depth | 156 mm |
| Height | 130 mm |
| Weight | 13.6 kg |
| Aluminium content weight | 5.8 kg |
| Steel content weight | 13.6 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 14.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 14.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |