We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Counterbalanced Wallmount 35-65kg VESA 1000x600
SKU
7350105218750
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Counterbalanced Wallmount 40-60kg VESA 1000x600 - Wall mount for interactive screens - weight range 40-60kg - black - fits screens: 55"-75" -VESA max 1000x600 mm
- Features effortless up and down movement of a display
- Neutralizes the weight of the screen
- Fully smooth up and down motion and stopping
- Holds securely in any position
- Totally Quiet operation
- Creates a weightless feeling
- Completely maintenance free
- Manufactured without compressed gases, oils and service schedules
- Amazing finish stainless steel
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 86 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| SKU | 7350105218750 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
It’s never been this easy to move a large size display or touch screen up and down. Made to fit most public environments and perfect in meeting rooms, and other educational.
Introducing the M Counterbalanced Wallmount 40-60kg VESA 1000x600 is designed to provide assisted lifting force and mid-span balancing, allowing safety and usability for any user in front of a large size display.
The M Counterbalanced Wallmount a Dynamic Height adjustable TV Wallmount for Interactive display panel allows users to raise and lower large displays with only a light effort to varied vertical positions. With a vertical movement range of 400mm the M Counterbalanced Wallmount is the perfect wallmount for schools using interactive displays where small children need to reach the interactive panel. The flexible movement a lets you set the height depensing om situation and audience. Faster and easier than traditional electric mounts with no power required.
Using high quality details and components this M Counterbalanced Wallmount 40-60kg VESA 1000x600 will be servicing you for a long time. Tested under rigorous conditions with weights well over the max level and with a frequency not adaptive for normal conditions this unit will be servicing your needs for a very long time. The Multibrackets is very clever making it possible to have a very good flexibility in height yet the screen does not build to far from the wall. Supporting a wide range of VESA specifications it can hold near any large screen the market has to offer. It is ideal for use anywhere where a screen needs to be height adjustable or where there is a crowd that might be sitting and/ or standing.
Introducing the M Counterbalanced Wallmount 40-60kg VESA 1000x600 is designed to provide assisted lifting force and mid-span balancing, allowing safety and usability for any user in front of a large size display.
The M Counterbalanced Wallmount a Dynamic Height adjustable TV Wallmount for Interactive display panel allows users to raise and lower large displays with only a light effort to varied vertical positions. With a vertical movement range of 400mm the M Counterbalanced Wallmount is the perfect wallmount for schools using interactive displays where small children need to reach the interactive panel. The flexible movement a lets you set the height depensing om situation and audience. Faster and easier than traditional electric mounts with no power required.
Using high quality details and components this M Counterbalanced Wallmount 40-60kg VESA 1000x600 will be servicing you for a long time. Tested under rigorous conditions with weights well over the max level and with a frequency not adaptive for normal conditions this unit will be servicing your needs for a very long time. The Multibrackets is very clever making it possible to have a very good flexibility in height yet the screen does not build to far from the wall. Supporting a wide range of VESA specifications it can hold near any large screen the market has to offer. It is ideal for use anywhere where a screen needs to be height adjustable or where there is a crowd that might be sitting and/ or standing.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Maximum VESA mount | 1000 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Stainless steel |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |