We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Counterbalanced Floorstand Structure
SKU
7350105214233
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Counterbalanced Floorstand - Stand kit ( floor stand ) for LCD TV - black - screen size: 55" - 110" - mounting interface: max 1040 x 900 mm
- Features effortless up and down movement of a display
- Neutralizes the weight of the screen
- Fully smooth up and down motion and stopping
- Holds securely in any position
- Totally Quiet operation
- Creates a weightless feeling
- Completely maintenance free
- Manufactured without compressed gases, oils and service schedules
- Amazing finish stainless steel
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 110 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | 7350105214233 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The M Counterbalanced Floorstand is used to mount the M Counterbalanced Wallmount series on a wheelbased floorstand. With the M Counterbalanced Floorstand you can move the display up and down and also roll it around. Move it from room to room. It’s never been this easy to move a large size display or touch screen up and down. Made to fit most public environments and perfect in meeting rooms, and other educational. Introducing the M Counterbalanced Floorstand is designed to provide assisted the lifting force of the M Counterbalanced Wallmount mid-span balancing, allowing safety and usability for any user in front of a large size display and also to move it around. Locakble castors makes it stay in place when the right spot is found.
A Dynamic Height adjustable portable TV cart for Interactive display panel allows users to raise and lower large displays with only a light effort to varied vertical positions. With a vertical movement range of 400mm the M Counterbalanced Floorstand is the perfect in combination with the M Counterbalanced Wallmount series for stand for schools using interactive displays where small children need to reach the interactive panel. The portable design lets you wheel your display from room to room and lockable wheels secures the stand in fixed position. Faster and easier than traditional electric mounts with no power required.
Works together with:
7350073737765 - M Counterbalanced Wallmount HD 40-60kg
7350073737772 - M Counterbalanced Wallmount HD 60-90kg
A Dynamic Height adjustable portable TV cart for Interactive display panel allows users to raise and lower large displays with only a light effort to varied vertical positions. With a vertical movement range of 400mm the M Counterbalanced Floorstand is the perfect in combination with the M Counterbalanced Wallmount series for stand for schools using interactive displays where small children need to reach the interactive panel. The portable design lets you wheel your display from room to room and lockable wheels secures the stand in fixed position. Faster and easier than traditional electric mounts with no power required.
Works together with:
7350073737765 - M Counterbalanced Wallmount HD 40-60kg
7350073737772 - M Counterbalanced Wallmount HD 60-90kg
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 1040 x 900 mm |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Plastic packaging weight | 3.7 kg |
| Metal packaging weight | 40.5 kg |
| Compliance certificates | CE |
| Paper/cardboard packaging weight | 4.55 kg |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Stainless steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1080 mm |
| Height | 750 mm |
| Weight | 40.5 kg |
| Depth (max) | 191 cm |
| Aluminium content weight | 21.5 kg |
| Steel content weight | 19 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 48.8 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |