We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Counterbalanced Floorstand 60-90kg HD VESA 600-1000
SKU
7350105217333
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Counterbalanced Floorstand HD 60-90 kg VESA 600-1000 - Stand kit ( floor stand ) for LCD TV - black - screen size: 32" - 110" - mounting interface: max 600 x 1000 mm
- Features effortless up and down movement of a display
- Neutralizes the weight of the screen
- Fully smooth up and down motion and stopping
- Holds securely in any position
- Totally Quiet operation
- Creates a weightless feeling
- Completely maintenance free
- Manufactured without compressed gases, oils and service schedules
- Amazing finish stainless steel
- 5-years warranty
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 110 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| SKU | 7350105217333 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
It’s never been this easy to move a large size display or touch screen up and down. Made to fit most public environments and perfect in meeting rooms, and other educational.
Introducing the M Counterbalanced Floorstand 60-90kg with extended VESA is designed to provide assisted lifting force and mid-span balancing, allowing safety and usability for any user in front of a large size display.
The M Counterbalanced Floorstand a Dynamic Height adjustable portable TV cart for Interactive display panel allows users to raise and lower large displays with only a light effort to varied vertical positions. With a vertical movement range of 400mm the M Counterbalanced Floorstand is the perfect for stand for schools using interactive displays where small children need to reach the interactive panel. The portable design lets you wheel your display from room to room and lockable wheels secures the stand in fixed position. Faster and easier than traditional electric mounts with no power required.
Highlights
Features effortless up and down movement of a display
Neutralizes the weight of the screen
Fully smooth up and down motion and stopping
Holds securely in any position
Totally Quiet operation
Creates a weightless feeling
Completely maintenance free
Manufactured without compressed gases, oils and service schedules
Amazing finish stainless steel
5-years warranty
Using high quality wheels the mobile floorstand can easily pass through doorways and over thresholds. Multibrackets has incorporated a clever wheelbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications it can hold near any large screen the market has to offer. This product ideal for use anywhere where a screen needs to be moved often, or alternate heights for presentations are needed, or where the screen might be needed to be locked away after usage.
Introducing the M Counterbalanced Floorstand 60-90kg with extended VESA is designed to provide assisted lifting force and mid-span balancing, allowing safety and usability for any user in front of a large size display.
The M Counterbalanced Floorstand a Dynamic Height adjustable portable TV cart for Interactive display panel allows users to raise and lower large displays with only a light effort to varied vertical positions. With a vertical movement range of 400mm the M Counterbalanced Floorstand is the perfect for stand for schools using interactive displays where small children need to reach the interactive panel. The portable design lets you wheel your display from room to room and lockable wheels secures the stand in fixed position. Faster and easier than traditional electric mounts with no power required.
Highlights
Features effortless up and down movement of a display
Neutralizes the weight of the screen
Fully smooth up and down motion and stopping
Holds securely in any position
Totally Quiet operation
Creates a weightless feeling
Completely maintenance free
Manufactured without compressed gases, oils and service schedules
Amazing finish stainless steel
5-years warranty
Using high quality wheels the mobile floorstand can easily pass through doorways and over thresholds. Multibrackets has incorporated a clever wheelbase making it possible for the user to get very close to the screen. Holding a wide range of VESA specifications it can hold near any large screen the market has to offer. This product ideal for use anywhere where a screen needs to be moved often, or alternate heights for presentations are needed, or where the screen might be needed to be locked away after usage.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Minimum screen size | 2.29 m (90") |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 1000 mm |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1080 mm |
| Height | 750 mm |
| Weight | 55 kg |
| Depth (max) | 191 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 59 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |