We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Counterbalanced Floormount 35-65kg
SKU
7350022738843
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Counterbalanced Floormount 35-65kg – Counterbalanced floormount for displays & touchscreens – black – screen size: 55" – 86" – mounting interface: max 800 x 600 mm
- Effortless up and down movement of the display
- Neutralizes the weight of the screen for easy handling
- Smooth and controlled vertical motion with precise stopping
- Securely holds the display in any position
- Operates completely silently
- Creates a weightless, effortless user experience
- Completely maintenance-free
- Manufactured without compressed gases, oils, or service schedules
- Finished with high-quality stainless steel
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 65 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 86 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor-to-wall |
| SKU | 7350022738843 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M Counterbalanced Floormount 35-65kg – Counterbalanced wallmount for displays & touchscreens – black – screen size: 55" – 86" – mounting interface: max 800 x 600 mm
Mounting a lighter weight interactive display or touch screen has never been this effortless. Designed to fit most public environments, the M Counterbalanced Wallmount is ideal for meeting rooms and educational settings.
Introducing the M Counterbalanced Floormount 35-65kg, engineered to provide assisted lifting force and mid-span balancing for lighter displays. This ensures safety and usability for anyone interacting with a large, yet lighter display. The wallmount version comes complete with all necessary components and can be securely installed along any wall.
The M Counterbalanced Floormount is a robust, stationary solution for interactive display panels, designed to hold lighter displays firmly and steadily in place along the wall. With a vertical movement range of 400 mm, it is perfect for environments where displays need to be adjusted to various heights for optimal accessibility. The durable design guarantees that your display remains securely positioned, offering a stable viewing experience.
Designed to support a wide range of VESA specifications, this wallmount can accommodate nearly any lighter weight display on the market. Its sturdy construction ensures that the display remains firmly in place, making it perfect for settings where stability and security are essential, such as meeting rooms, classrooms, and other professional environments.
Mounting a lighter weight interactive display or touch screen has never been this effortless. Designed to fit most public environments, the M Counterbalanced Wallmount is ideal for meeting rooms and educational settings.
Introducing the M Counterbalanced Floormount 35-65kg, engineered to provide assisted lifting force and mid-span balancing for lighter displays. This ensures safety and usability for anyone interacting with a large, yet lighter display. The wallmount version comes complete with all necessary components and can be securely installed along any wall.
The M Counterbalanced Floormount is a robust, stationary solution for interactive display panels, designed to hold lighter displays firmly and steadily in place along the wall. With a vertical movement range of 400 mm, it is perfect for environments where displays need to be adjusted to various heights for optimal accessibility. The durable design guarantees that your display remains securely positioned, offering a stable viewing experience.
Designed to support a wide range of VESA specifications, this wallmount can accommodate nearly any lighter weight display on the market. Its sturdy construction ensures that the display remains firmly in place, making it perfect for settings where stability and security are essential, such as meeting rooms, classrooms, and other professional environments.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor-to-wall |
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300,600 x 400,600 x 600,700 x 400,800 x 400,800 x 500,800 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Maximum weight capacity | 65 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor-to-wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Stainless steel |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Floor-to-wall |