We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Ceiling Mount Pro OM46N-D
SKU
7350073737536
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Ceiling Mount Pro OM46N-D - Mounting component ( mounting base ) - steel - black
- A Ceilingmount dedicated to present bright content on a dual-display
- Modernizes and saves store space with its flexible design, offers more room to market your brand or products
- Dedicated side mounting points compatible with Samsung OMND back-to-back display models
- Highest level of finish to any client branding, bespoke colors available on request
- Semi Concealed hardware for sleek & stylish aesthetics
- Durable design, Multibrackets well known quality of materials and production process
- Complete hardware kit included
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073737536 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
These days many installers get the request to promote content with exceptional clarity in any storefront window. The Samsung OMN-D Series features a double-sided screen, with each side adjusted for the environments in which it is utilized. Multibrackets series of customized Floor or Ceiling Mount for Samsung OMND display series is the ideal digital signage mounting solution for store windows. The M Ceiling Mount Pro OM55N-D is the floorstand designed for Samsung two sided screen OM55N-D. This dedicated mount allows businesses to create a platform for eye-catching content deliveries on a minimalistic mounting solution. By many installers considered the ideal display and mount solution for store window applications. A minimum of visible cables and screws from the outside. With a multitude of installer friendly features including concealed cable management for a professional appearance. This ceiling mount has a built in tilt adjustment for any situation that may need a slightly angled installation. This is an incredibly versatile solution that can be adapted to suit a wide range of both retail and commercial applications.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Product type | Base |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Compatibility | Samsung OM46N-D |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Ceiling |
| Product type | Base |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Compatibility | Samsung OM46N-D |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Ceiling |
| Package type | Box |
| Compatibility | Samsung OM46N-D |
| Product colour | Black |
| Package weight | 10.3 kg |
| Package depth | 895 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 110 mm |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Plastic packaging weight | 90 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 950 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.26 kg |
| Width | 686 mm |
| Height | 1640 mm |
| Depth | 70 mm |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 9.26 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 10.3 kg |
| Package depth | 895 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 110 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.3 kg |
| Package type | Box |
| Package depth | 895 mm |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 110 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |