We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Ceiling Mount Pro MBC8U
SKU
7350105216251
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Ceiling Mount Pro MBC8UHD - Ceiling mount for LCD display, steel, 3m length, 8 screens, eight side, tilt arms, VESA Max 600x400 - screen size: 50"-75" - black
- A powerful eight individual display ceilingmount
- A professional, flexible and modular product
- Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 600x400
- Integrated cable management throughout the entire solution
- Power click install for an easy, fast and safe installation
- Triple ceilingmount plate included
- Portrait or landscape position of screen possible
- Hardware kit included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 75 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 360 kg |
| SKU | 7350105216251 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Multibrackets Pro Series M Ceiling Mount Pro MBC8UHD is our innovative - ready to be installed Eight Side Display Ceiling Mount.
The new professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Working closely with installers we created a range with close to unlimited flexibility. This model the M Ceiling Mount Pro MBC8U is no exception. The product provides the versatility and flexibility demanded by installers. Based upon the Pro Series strong and ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and creating an esthetic result worth the public eye.
Perfect in sportsbars, menubar and other public situations
Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain Ideal for Restaurant Menu Boards, Sports Bars.
With its modular construction installers have vast possibilities to change, update and reconfigure its design if ideas change over time then Pro Series can follow. Live events and menu boards have quickly become established as simple and dynamic ways to communicate directly to the customer. Usage could include QSR, sports bar, and traditional restaurant menu boards, as well as in transportation hubs – airports, train stations, and bus terminals. Arenas, tracks, and sports books are popular places to find ceiling-mounted displays, as are hotel and corporate lobbies and public lounges.
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials. The Pro Series line from Multibrackets has possibilities to extend pipes and add details by individual choice is vast so that one can tailor each mount to its location and function. The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
The new professional Pro Series A/V line from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Working closely with installers we created a range with close to unlimited flexibility. This model the M Ceiling Mount Pro MBC8U is no exception. The product provides the versatility and flexibility demanded by installers. Based upon the Pro Series strong and ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and creating an esthetic result worth the public eye.
Perfect in sportsbars, menubar and other public situations
Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain Ideal for Restaurant Menu Boards, Sports Bars.
With its modular construction installers have vast possibilities to change, update and reconfigure its design if ideas change over time then Pro Series can follow. Live events and menu boards have quickly become established as simple and dynamic ways to communicate directly to the customer. Usage could include QSR, sports bar, and traditional restaurant menu boards, as well as in transportation hubs – airports, train stations, and bus terminals. Arenas, tracks, and sports books are popular places to find ceiling-mounted displays, as are hotel and corporate lobbies and public lounges.
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials. The Pro Series line from Multibrackets has possibilities to extend pipes and add details by individual choice is vast so that one can tailor each mount to its location and function. The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 45 kg |
| Minimum screen size | 127 cm (50") |
| Maximum weight capacity | 360 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 8 |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | -6 - 15° |
| Angle of rotation | 90° |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90.3 kg |
| Aluminium content weight | 12.8 kg |
| Steel content weight | 90.3 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 94.2 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 94.2 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Angle of rotation | 90° |
| Number of displays supported | 8 |
| Mounting type | Ceiling |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Plastic packaging weight | 300 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 3.6 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |