We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Ceiling Mount Pro MBC2UPV 400
SKU
7350105212468
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Ceiling Mount Pro MBC2UPV 400 - Ceiling mount for displays, Modular design, steel, 3m length, 2 screen, tilt arms, Max load 30kg per screen, VESA 100x100 - 400x400 - screen size: 46"~65" - black
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 65 " |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| SKU | 7350105212468 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
M Ceiling Mount Pro MBC2UPV 400 is our innovative - ready to be installed Dual-Display wide angled Ceiling Mount. This new professional Pro Series A/V line ceilingmount from Multibrackets was designed with the installer in mind. Modular, easy to configure, quick to install, and simple to maintain. Working closely with installers we created a range with close to unlimited flexibility. This model the M Ceiling Mount Pro MBC2UPV 400 is no exception. The product provides the versatility and flexibility demanded by installers. Based upon the Pro Series strong and ultra-flexible aluminum rail it is completely modular and has built in cable management throughout the entire solution to quicken installation and creating an esthetic result worth the public eye.
With Pro Series ingenious modular construction installers have vast possibilities to change, update and reconfigure its design if ideas change over time and your Pro Series installation follows.
Get the wide viewing angle with a V-shaped display positions
With this V-shaped ceilingmount solution you can create a 270 degree viewing capability, catching the attention of anyone walking by. With its V-shaped dual display-mount systemit supports two displays drop down from a single column drop while maintaining the installer-friendly features of the single screen Multibrackets ceiling mounts. M Ceiling Mount Pro MBC2UPV 400
Smart for in-store presentations
Our M Ceiling Mount Pro MBC2UPV 400 has a V-Shaped Display position for its two individual arms that each holds a display facing front, we call it a V-Formation. The angle of the displays helps you create the ideal dual-display ceiling mounted solution. Popular in stores, shops or anywhere a message needs to be displayed in a wider angle. Each display has an adjustable depth allows the installer to set the spacing between each display to meet your application needs. This Multibrackets mount was designed with superior aesthetics in mind to match any store design. Still robust and clutter free cable management and provides a bottom cover, resulting in smart and sleek result throughout the entire solution.
Pro Series tailored to fit your exact needs
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials.
The Pro Series possibilities to extend pipes and add details by individual choice is vast so that one can tailor each mount to its location and function. The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
M Ceiling Mount Pro MBC2UPV 400 is ideal for any large screen digital signage ceiling application.
With Pro Series ingenious modular construction installers have vast possibilities to change, update and reconfigure its design if ideas change over time and your Pro Series installation follows.
Get the wide viewing angle with a V-shaped display positions
With this V-shaped ceilingmount solution you can create a 270 degree viewing capability, catching the attention of anyone walking by. With its V-shaped dual display-mount systemit supports two displays drop down from a single column drop while maintaining the installer-friendly features of the single screen Multibrackets ceiling mounts. M Ceiling Mount Pro MBC2UPV 400
Smart for in-store presentations
Our M Ceiling Mount Pro MBC2UPV 400 has a V-Shaped Display position for its two individual arms that each holds a display facing front, we call it a V-Formation. The angle of the displays helps you create the ideal dual-display ceiling mounted solution. Popular in stores, shops or anywhere a message needs to be displayed in a wider angle. Each display has an adjustable depth allows the installer to set the spacing between each display to meet your application needs. This Multibrackets mount was designed with superior aesthetics in mind to match any store design. Still robust and clutter free cable management and provides a bottom cover, resulting in smart and sleek result throughout the entire solution.
Pro Series tailored to fit your exact needs
Designed with our Scandinavian heritage in mind and providing a clean Nordic look each part and detail serves its purpose. The result is a sleek Nordic solution emphasizing quality and function. Used in a variety of environments this ceiling mount is truly versatile and is made of the highest quality materials.
The Pro Series possibilities to extend pipes and add details by individual choice is vast so that one can tailor each mount to its location and function. The Pro Series includes hardware so that a basic installation should not be a hassle.
M Ceiling Mount Pro MBC2UPV 400 is ideal for any large screen digital signage ceiling application.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 30 kg |
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 200,400 x 400 |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 580 - 3150 mm |
| Swivel angle | 180° |
| Tilt angle range | -6 - 15° |
| Angle of rotation | 8° |
| Height adjustment type | Manual |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 845 mm |
| Depth | 250 mm |
| Weight | 16.2 kg |
| Aluminium content weight | 2.4 kg |
| Steel content weight | 16.2 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package weight | 17 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 17 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Angle of rotation | 8° |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Ceiling |
| Plastic packaging weight | 60 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 700 g |
| Metal packaging weight | 0 g |