We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M AV-Cabinet TV-Lift 65" White
SKU
7350105214691
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M AV Cabinet TV-Lift 65” White - Cabinet for TV´s and displays - Display size up to 65" - Pop up TV lift solution - VESA 200x200 - 600x400 - maxload 50kg - white
- Premium TV Lift preinstalled
- Smart Swedish design
- Cabinet produced in Europe
- Ships fully-assembled
- Easy to use remote control
- RF transmission - works even with the doors closed and TV down
- Smart front doors openings allowing access to equipment
- Interior cable management to organize and disguise media cables
- Built in non-marking wheels - keep your floors scratch-free
- Rolls around from room to room
- Our TV lift accommodates most TV's within the maximum TV size listed
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 65 " |
| Product colour | White |
| Mounting type | Floor |
| SKU | 7350105214691 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
This unique made in Europe M Cabinet TV Lift 65” solution from Multibrackets brings all the sophistication and luxury, at a good economic scale. . This cabinet is ideal for those rooms where you are looking to make a statement, whether that is a corporate boardroom, grand living room, or classrooms just move your AV equipment to a secure area after usage - the possibilities are actually endless. Designed and manufactured in Europe using high quality materials, the look and feel of the M Cabinet TV Lift 65” will match any décor at the office or at home. The Cabinet is fitted with a near-silent linear TV Lift mechanism, you will get all of the benefits of secure storage for your entertainment system without the worry. Added you won’t have to see your display while it’s not in use. A smart open front compartment with space for a soundbar or videobar from Logitech, Poly, Cisco, Bose or any other major maker is logically placed just under the display. Meeting rooms and living rooms can create great video and audio. In addition, tangled cords are a thing of the past. Like all of our premium-quality TV Lift Cabinets, the cabinet is capable of storing and concealing all wires and cords within the cabinet and away from kids, pets, or tripping feet. This cabinet also includes amazing RF signaling features, which sends signals to your systems without the need to open the console doors - it is as easy as point and play! Just imagine the possibilities. Hidden wheels
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Wheels | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Floor |
| Design | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1650 mm |
| Height | 1080 mm |
| Weight | 110 kg |
| Depth (max) | 40 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 1700 mm |
| Package height | 1000 mm |
| Package weight | 120 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |