We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M 2,35:1 Framed Projection Screen 254x108, 108"
SKU
7350022734531
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Framed Projection Screen Deluxe - Projection screen - 108 in ( 274 cm ) - 2.35:1 - Matte White
Category: Projection Screens
| Diagonal | 108 " |
|---|---|
| Viewable screen width (W) | 2540 mm |
| Viewable screen height (H) | 1080 mm |
| Native aspect ratio | 2.35:1 |
| SKU | 7350022734531 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Framed Projection Screen Deluxe is a beautifully designed flat aluminium framed screen. The frame itself is coated with black velvet material to reduce glare completely.
Multibrackets Framed Projection Screen Deluxe offers fantastic value for money and is ideal for home cinema, boardroom or corporate use.
The frame is easy to assemble and the flexible screen fabric is simple to mount thanks to the tension bar and hook system.
Full fixing kit included.
Available with matte white screen fabric for display of natural colours.
Gain number is 1.0.
Multibrackets Framed Projection Screen Deluxe offers fantastic value for money and is ideal for home cinema, boardroom or corporate use.
The frame is easy to assemble and the flexible screen fabric is simple to mount thanks to the tension bar and hook system.
Full fixing kit included.
Available with matte white screen fabric for display of natural colours.
Gain number is 1.0.
| Performance | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 2.35:1 |
| Screen surface | Matte White |
| Viewable screen height (H) | 108 cm |
| Viewable screen width (W) | 2.54 m |
| Diagonal (metric) | 274 cm |
| Diagonal | 2.74 m (108") |
| Screen gain | 1 |
| Drive type | Manual |
| Tensioned screen | Yes |
| Design | |
| Frame type | Fixed frame |
| Borders | Yes |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black, White |
| Borders | 8 cm |
| Mounting type | Wall |
| Technical details | |
| Frame type | Fixed frame |
| Screen surface | Matte White |
| Borders | Yes |
| Viewable screen height (H) | 108 cm |
| Viewable screen width (W) | 2.54 m |
| Diagonal (metric) | 274 cm |
| Material | Aluminium |
| Diagonal | 2.74 m (108") |
| Screen gain | 1 |
| Borders | 8 cm |
| Drive type | Manual |
| Tensioned screen | Yes |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package depth | 2720 mm |
| Plastic packaging weight | 2.65 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 2.5 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 30 mm |
| Height | 1156 mm |
| Width | 2700 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Aluminium content weight | 6.12 kg |
| Steel content weight | 4.03 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Projector | |
| Diagonal | 2.74 m (108") |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package depth | 2720 mm |
| Package weight | 15.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 2.76 m |
| Shipping (inner) case length | 47 cm |
| Shipping (inner) case height | 31 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 73 kg |
| Products per shipping (inner) case | 4 pc(s) |