We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M 16:9 Motorized Projection Screen 240x135, 108"
SKU
7350022730427
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Motorized Projection Screen Deluxe - Projection screen - motorized - 108 in ( 274 cm ) - 16:9 - Matte White - white
Category: Projection Screens
| Diagonal | 108 " |
|---|---|
| Viewable screen width (W) | 2400 mm |
| Viewable screen height (H) | 1350 mm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| SKU | 7350022730427 |
| EAN | 7350022730427 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
With sleek looks and Nordic design the projection screens fits any environment it is installed in.
The Multibrackets Projection Screens are easy to put up and even easier to use. All Multibrackets Motorized Projection Screens include a wireless RF-remote control for easy operations, just sit back in your sofa and enjoy the show!
The non compromised material choices when making a Multibrackets Motorized Projection Screen gives you market leading technical specifications and optimizes the picture quality displayed onto the screen.
The quality of material is the most important aspect of any projection screen. Most screens on the market will use a very basic compressed cloth type material resulting in a creased surface and poor contrast performance. The Multibrackets Projection Screen Deluxe series use a high quality multi ply material with a high contrast and low gain of 1.0. The material is tear resistant, fireproof, anti wrinkle safe and is designed to hang flat. The centre layer is a glass fibre net producing a flex rate of less than 1% compared with the industry average of 33%. The front layer optimises contrast and reflectivity while a black PVC backing prevents light leakage and helps retain a uniformly flat projection surface.
The Multibrackets Projection Screens are easy to put up and even easier to use. All Multibrackets Motorized Projection Screens include a wireless RF-remote control for easy operations, just sit back in your sofa and enjoy the show!
The non compromised material choices when making a Multibrackets Motorized Projection Screen gives you market leading technical specifications and optimizes the picture quality displayed onto the screen.
The quality of material is the most important aspect of any projection screen. Most screens on the market will use a very basic compressed cloth type material resulting in a creased surface and poor contrast performance. The Multibrackets Projection Screen Deluxe series use a high quality multi ply material with a high contrast and low gain of 1.0. The material is tear resistant, fireproof, anti wrinkle safe and is designed to hang flat. The centre layer is a glass fibre net producing a flex rate of less than 1% compared with the industry average of 33%. The front layer optimises contrast and reflectivity while a black PVC backing prevents light leakage and helps retain a uniformly flat projection surface.
| Performance | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen surface | Matte White |
| Viewable screen height (H) | 135 cm |
| Viewable screen width (W) | 2.4 m |
| Diagonal (metric) | 274 cm |
| Diagonal | 2.74 m (108") |
| Remotely operated | Yes |
| Screen gain | 1 |
| Frequency range | 433 Hz |
| Drive type | Motorized |
| Tensioned screen | No |
| Design | |
| Borders | Yes |
| Material | Aluminium |
| Case colour | White |
| Borders | 4.5 cm |
| Black drop | 30 cm |
| Black backing | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Technical details | |
| Screen surface | Matte White |
| Borders | Yes |
| Viewable screen height (H) | 135 cm |
| Viewable screen width (W) | 2.4 m |
| Diagonal (metric) | 274 cm |
| Material | Aluminium |
| Diagonal | 2.74 m (108") |
| Remotely operated | Yes |
| Screen gain | 1 |
| Frequency range | 433 Hz |
| Borders | 4.5 cm |
| Black drop | 30 cm |
| Drive type | Motorized |
| Tensioned screen | No |
| Black backing | Yes |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package depth | 2810 mm |
| Plastic packaging weight | 4.74 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 3.3 kg |
| Metal packaging weight | 5.76 kg |
| Colour | |
| Case colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.76 kg |
| Dimensions folded (WxDxH) | 2554 x 90 x 90 mm |
| Aluminium content weight | 2.06 kg |
| Steel content weight | 3.7 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Projector | |
| Diagonal | 2.74 m (108") |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package depth | 2810 mm |
| Package weight | 13.8 kg |
| Remote control included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 2.9 m |
| Shipping (inner) case length | 31 cm |
| Shipping (inner) case height | 30 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 67 kg |
| Products per shipping (inner) case | 4 pc(s) |