We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M 16:9 Motorized Projection Screen 200x112, 90" Black Edition
SKU
7350022732629
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Motorized Projection Screen Black Edition - Projection screen - motorized - 90 in ( 229 cm ) - 16:9 - Matte White - black
Category: Projection Screens
| Diagonal | 90 " |
|---|---|
| Viewable screen width (W) | 2000 mm |
| Viewable screen height (H) | 1120 mm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| SKU | 7350022732629 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
With sleek looks and Nordic design the projection screens fits any environment it is installed in.
The Multibrackets Projection Screens are easy to put up and even easier to use. All Multibrackets Motorized Projection Screen Black Edition include a wireless RF-remote control for easy operations, just sit back in your sofa and enjoy the show!
The non compromised material choices when making a Multibrackets Motorized Projection Screen Black Edition gives you market leading technical specifications and optimizes the picture quality displayed onto the screen.
The Multibrackets Projection Screens are easy to put up and even easier to use. All Multibrackets Motorized Projection Screen Black Edition include a wireless RF-remote control for easy operations, just sit back in your sofa and enjoy the show!
The non compromised material choices when making a Multibrackets Motorized Projection Screen Black Edition gives you market leading technical specifications and optimizes the picture quality displayed onto the screen.
| Performance | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen surface | Matte White |
| Viewable screen height (H) | 112 cm |
| Viewable screen width (W) | 2 m |
| Diagonal (metric) | 229 cm |
| Diagonal | 2.29 m (90") |
| Remotely operated | Yes |
| Screen gain | 1 |
| Drive type | Motorized |
| Tensioned screen | No |
| Design | |
| Borders | Yes |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black, White |
| Borders | 4.5 cm |
| Black drop | 30 cm |
| Black backing | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Technical details | |
| Screen surface | Matte White |
| Borders | Yes |
| Viewable screen height (H) | 112 cm |
| Viewable screen width (W) | 2 m |
| Diagonal (metric) | 229 cm |
| Material | Aluminium |
| Diagonal | 2.29 m (90") |
| Remotely operated | Yes |
| Screen gain | 1 |
| Borders | 4.5 cm |
| Black drop | 30 cm |
| Drive type | Motorized |
| Tensioned screen | No |
| Black backing | Yes |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package depth | 2400 mm |
| Plastic packaging weight | 4.2 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 3 kg |
| Metal packaging weight | 4.8 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.8 kg |
| Dimensions folded (WxDxH) | 2134 x 90 x 90 mm |
| Aluminium content weight | 1.7 kg |
| Steel content weight | 3.1 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Projector | |
| Diagonal | 2.29 m (90") |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package depth | 2400 mm |
| Package weight | 12 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 2.56 m |
| Shipping (inner) case length | 37 cm |
| Shipping (inner) case height | 37 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 52 kg |
| Products per shipping (inner) case | 4 pc(s) |