We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M 16:9 Framed Projection Screen 500x281, 226"
SKU
7350022733657
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Framed Projection Screen Deluxe - Projection screen - 226 in ( 574 cm ) - 16:9 - Matte White - black
- The frame is easy to assemble and the flexible screen fabric is simple to mount thanks to the tension bar and hook system.
- Full fixing kit included.
- Available with matte white screen fabric for display of natural colours.
- Gain number is 1.0.
Category: Projection Screens
| Diagonal | 226 " |
|---|---|
| Viewable screen width (W) | 4990 mm |
| Viewable screen height (H) | 2840 mm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| SKU | 7350022733657 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Framed Projection Screen Deluxe is a beautifully designed flat aluminium framed screen. The frame itself is coated with black velvet material to reduce glare completely.
Multibrackets Framed Projection Screen Deluxe offers fantastic value for money and is ideal for home cinema, boardroom or corporate use.
Multibrackets Framed Projection Screen Deluxe offers fantastic value for money and is ideal for home cinema, boardroom or corporate use.
| Performance | |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen surface | Matte White |
| Viewable screen height (H) | 2.84 m |
| Viewable screen width (W) | 4.99 m |
| Diagonal (metric) | 574 cm |
| Diagonal | 5.74 m (226") |
| Screen gain | 1 |
| Drive type | Manual |
| Tensioned screen | Yes |
| Design | |
| Frame type | Fixed frame |
| Borders | Yes |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black, White |
| Borders | 12 cm |
| Mounting type | Wall |
| Technical details | |
| Frame type | Fixed frame |
| Screen surface | Matte White |
| Borders | Yes |
| Viewable screen height (H) | 2.84 m |
| Viewable screen width (W) | 4.99 m |
| Diagonal (metric) | 574 cm |
| Material | Aluminium |
| Diagonal | 5.74 m (226") |
| Screen gain | 1 |
| Borders | 12 cm |
| Drive type | Manual |
| Tensioned screen | Yes |
| Package width | 235 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package depth | 5300 mm |
| Plastic packaging weight | 11.4 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 13.9 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 24.8 kg |
| Aluminium content weight | 18 kg |
| Steel content weight | 6.8 kg |
| Other metals content weight | 0 g |
| Projector | |
| Diagonal | 5.74 m (226") |
| Packaging data | |
| Package width | 235 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package depth | 5300 mm |
| Package weight | 50.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 5.3 m |
| Shipping (inner) case length | 23.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 23.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 50 kg |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |